Az arab nyelvterület lapszemléje
2007. február 23. 18:20
Kun Zsuzsanna
A véleményszabadság védelmében tüntettek a jordániai újságíró szakszervezet tagjai írja
al-Ra”y, a jordániai napilap. Az al-Mu”tamar, jemeni lap arról cikkezik, hogy Egyiptom vizesárokkal kívánja megakadályozni a palesztin fegyvercsempészek akcióit. A marokkói al-Tadzsdíd összefoglalójából kiderül: Európa újból hitet tett a vallásszabadság mellett.
Sztrájkoltak a jordán újságírók (al-Ra”y)
Egy órás munkabeszüntetéssel reagáltak a jordán újságírók a sajtóra, és a publikációkra vonatkozó új törvényjavaslatra – közölte az al-Ra”y, a jordániai napilap.
Az ország parlamentjében működő Nemzeti Ellenőrző Tanács egy olyan javaslatot terjesztett a kormány elé, melynek értelmében több bűncselekmény esetében emelkedne az érte kiszabható büntetési tétel, így például az elkövetkezendő időkben a vallások megsértésért akár börtönbüntetést is lehet kapni.
Az újságíró szakszervezet nehezményezi, hogy a törvényjavaslat kidolgozása, és elfogadása előtt velük nem konzultáltak. Azt is hozzátették, hogy az új törvény ebben a formában korlátozza a véleményszabadságot. A kormányzat, a tiltakozás ellenére, néhány apróbb módosítás után elfogadta a Nemzeti Ellenőrző Tanács tervezetét. A sajtó képviselőinek pedig azt válaszolták, hogy „az újságírókra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a többi állampolgárra, vagyis a véleményüket addig a határig fejthetik ki szabadon, amíg az nem sért, vagy gyaláz másokat.”
Vizesárkokat létesítenek az egyiptomi határ mentén (al-Mu”tamar)
Vizesárkokat létesíttetne az egyiptomi kormány az egyiptomi-gázai határon, hogy így akadályozzák meg fegyvercsempész alagutak ásását a Sínai-félszigeten – idézi az al-Mu”tamar, jemeni lap a Jediot Ahronot című izraeli újságot.
Az javaslat bejelentésére az izraeli hadsereg képviselői, és magas rangú amerikai katonatisztek jelenlétében került sor. A tervezett árokrendszer kiépítéséhez, és az esetleges földkisajátítások miatt felmerülő kárpótlási igények fedezésére az egyiptomi kormányzat az Egyesült Államok pénzügyi segítségét kérte.
Az izraeliek üdvözölték a Mubárak- kormányzat kezdeményezését, hozzátéve, hogy ők már két éve szorgalmazták effajta lépések megtételét.
Sajtóértesülések azt is hozzáteszik, hogy mindez csupán azért történik, mert a kairói vezetés ki kívánja engesztelni szomszédját. Tel-Avív ugyanis igen rossz néven vette, hogy Egyiptom is bábáskodott a palesztin Fatah és Hamász között megszületett mekkai megállapodás megszületésénél.
Ezzel egy időben az egyiptomi rendőrség és a biztonsági szolgálat, elhatározásuk komolyságát bizonyítandó, átfogó akciót indított az országuk és a Gázai-övezet között ingázó fegyvercsempész bandák felkutatására. A razzia keretében eddig 22 egyiptomi és palesztin fiatalt tartóztattak le.
Elutasították a fátyolhasználatot tiltó javaslatot (al-Tadzsdíd)
Elutasította a svájci szövetségi bíróság a Keresztény Demokrata Párt azon javaslatát, hogy nyilvános helyen tiltsák be a muszlim nők fátyolhasználatát – írja az al-Tadzsdíd című marokkói napilap.
A svájci párt arra hivatkozva nyújtott be törvénytervezetet, hogy a muszlim nők vallási viselete „kirekeszti őket a társadalomból, és a férfiaknak a nők feletti uralmát jelképezi”.
A bíróság két nappal ezelőtti döntésével azonban megsemmisítette ezt a tervezetet, arra hivatkozva, hogy az sérti a svájci alkotmány 15. cikkelyében is szereplő vallásszabadságot. Eszerint nem lehet olyan döntést hozni, amely valamilyen módon korlátozza a hit gyakorlását. Azt is hozzátették még, hogy egy ilyen ítélet megszületése sértené az emberi jogi megállapodásokat, illetve az általános és személyi szabadság alapelveit. Ellentétes lenne az Európai Unió emberi jogi normáival is, amely magában foglalja azt, hogy mindenkinek joga van vallási meggyőződésének megfelelő fajtájú, és formájú ruházat viseléséhez.
A bíróság álláspontja szerint jelen döntésük nem ütközik a Legfelsőbb Bíróság által hozott 1997-es határozattal, ami arra kötelezte a muszlim tanárnőket, hogy munkavégzésük idejére vegyék le fátylukat.
A cikk írója szerint a svájciaknak azonban van még mit tenniük a faji kirekesztéssel szemben. Egy 2006-ban, a svájci Szövetségi Hivatal megrendelésére készült jelentés szerint a 380 ezer főt kitevő svájci muszlim kisebbség „faji megkülönböztetésnek van kitéve”, ami különösen érezhető akkor, amikor egy-egy munkahelyi pozícióra egy helyi születésű lakossal pályáznak egyszerre.