2007. február 15. (8. oldal)
Belgium „engedelmesen” és „egy demokráciához méltatlanul” működött együtt a németekkel a holokauszt idején. Erre a sokak számára kínos következtetésre jutott a Háborút és Társadalmat Tanulmányozó Központ jelentésében, amelyet kedden nyújtottak át a belga szenátusnak. A felsőház a beszámoló elkészítését pontosan négy évvel ezelőtt rendelte el. Annak ellenére, hogy a szenátus a jelentés teljes egészét embargó alá helyezte, annak lényege és abból részletek máris kiszivárogtak. Mint például az, hogy a szöveg „maximális adminisztratív kollaborációról” tesz említést. Az 1118 oldal terjedelmű tanulmányt május 8-án teszik hozzáférhetővé a nyilvánosság számára.
A belgiumi deportált zsidók szervezete a jelentésre azzal reagált, hogy az „bátor tett, mivel nem került meg bizonyos kényes szempontokat, mint a királyi palota vagy a londoni kormány magatartását”. A nyilatkozat továbbá kiemelte, hogy a bírált tények többsége ismert volt, de fontos volt azok hivatalossá tétele és elismerésük. „Ez mutatja, hogy egy politikai és lélektani beállítottság változása minden esetben lehetséges.”
A belga fehérneműt egyébként nem csak a mostani, elkésett vallomás teszi szennyessé: a belga állam szorgosan égette azon dokumentumokat, amelyek arról tanúskodtak, hogy II. Lipót király katonái Kongóban, az egykori belga gyarmaton milyen módon öltek meg a legmérvadóbb történészek által 10 millióra becsült kongói feketét.