Aktivizálódtak az amerikai és az izraeli titkosszolgálatok Iránban?
2007. február 9. (8. oldal)
György Zsombor
Megélénkült a titkosszolgálatok tevékenysége Iránban. A külföldi kémek aktivitását korábban főként Teherán nukleáris programjával magyarázták a szakértők, ám ugyanilyen fontos cél a síita ország határokon is átnyúló tevékenységének a feltérképezése.
Nem új keletű a vád, miszerint Irán fegyverrel látja el és a megszállók ellen tüzeli Irak síita lakosságát, sőt, az amerikai fél részéről többen egyenesen a perzsa országot tartják a polgárháborús állapotok fő felelősének.
A titkos ügynökök aknamunkájáról Teheránban immár nyíltan beszélnek, vasárnap ugyanis Bagdadban a nyílt utcán raboltak el egy iráni diplomatát, amiért a perzsa hatalom kemény vádakkal illette az amerikaiakat. Éppúgy, mint Teherán iraki követségének feldúlásakor.
Teherán ráadásul biztos abban, hogy az amerikaiak kémeik révén immár iráni területre is betették a lábukat. Ezt alátámasztandó, az iraki határ közelében letartóztattak körülbelül száz embert, akik a hírszerzési miniszter tegnapi közlése szerint katonai és politikai információkkal látták el az amerikai és az izraeli titkosszolgálatokat. Kolam Hoszein Mohszeni-Edzsei egyúttal bejelentette: több olyan személyt elfogtak, akik szakmai továbbképzés leple alatt külföldre akartak távozni, hogy kémkiképzésben részesüljenek.
Január elején már őrizetbe vettek egy kémet, aki iráni bejelentés szerint a legnagyobb fegyveres ellenzéki szervezetnek, a Népi Modzshedeknek szolgáltatott nukleáris információkat. (A szervezet leplezte le 2003-ban a natanzi és az iszfaháni nukleáris üzemek létét is.)
Teherán hasonló keménységgel lépett fel terroristának minősített arabokkal – főként szaúdiakkal – is, akik közül mintegy ötszázat toloncoltak ki az országból az utóbbi hónapokban.
A kémbotrányok is azt jelzik, hogy a konfliktus jelentőségét nem lehet lebecsülni – mondják a szakértők. Emlékeztetnek, Washington még egy repülőgép-hordozót vezényelt a Perzsa-öbölbe, Irán pedig erre válaszul szerdán letesztelte újonnan beszerzett TOR-M1-es orosz légvédelmi rendszerét. Közben mind inkább kirajzolódik, Teherán a nagyhatalmak, Washington és Moszkva megosztására játszik, így Irán tegnap támogatásáról biztosította Oroszország azon erőfeszítéseit, amelyeket a nukleáris válság megoldására tesz.