Szlovákiai napirenden a Horthy-korszak dokumentumai
2007. február 3. (9. oldal)
Neszméri Sándor
Szlovákiában nagy vitát váltott ki a fasiszta és a kommunista totalitarizmus időszakát vizsgáló Nemzeti Emlékezet Intézete új igazgatójának a megválasztása.
Tisót dicsőítik. Az aktuálne.sk hírportál értesülése szerint roma- és zsidóellenes, a Tiso-rezsimet dicsőítő portál indult Nemzeti Figyelő címmel, amely általában úgy festi le a zsidókat, mint a „pestist az emberiség történelmében”, avagy „más nemzeteket faló sáskaként”. A szerzők szerint „az oldalak szerkesztésében minden korosztály részt vesz, akik Gasparovic köztársasági elnök jelmondatát követik, vagyis nemzetien gondolkodni, szociálisan érezni”. Jaroslav Franeket, a Szlovákiai Zsidó Hitközség szóvivőjét nem lepte meg, hogy a negyvenmillió koronás állami támogatásban részesülő Matica Slovenská is érintett a dologban. Franek szerint „a Matica minden aktivitásból kivette a részét, amely a szlovák állammal kapcsolatos, sok, igencsak megkérdőjelezhető projektben részt vett, semmi nem történt. Nem csoda, hiszen kormányon van a védelmezője” – utalt Franek a Matica Slovenská és a Szlovák Nemzeti Párt, valamint a Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom-Néppárt igen szoros kapcsolatára. (N. S.)A sajtó tudni véli, hogy a Szlovák Nemzeti Párt által jelölt Ivan Petransky maga is részt vett korábban olyan rendezvényen, amelyen a szélsőséges csoportok a háborús szlovák államot ünnepelték, és annak köztársasági elnökét, Jozef Tisót dicsőítették. A szakértők is félnek attól, hogy a „pártdelegált” nem az igazságot fogja keresni és a totalitarizmus bűncselekményeinek elkövetőit leleplezni, hanem pártfeladatokat teljesít majd.
Hogy e félelmek mennyire igazak, máris igazolta Ján Slota, a nemzeti párt magyarellenességéről és rasszizmusáról elhíresült elnöke. A párt sajtótájékoztatóján elmondta, nagy örömére szolgál, hogy a parlamenti többség „minden lejárató hadjárat ellenére” megválasztotta pártja jelöltjét a Nemzeti Emlékezet Intézetének élére, mert így lehetőség nyílik a „Horthy-éra dokumentumainak vizsgálatára, és fény derül azokra a szervezetekre, amelyek Dél-Szlovákiában fejtettek ki tevékenységet a második világháború idején”. Slota a szokásos magyarellenes uszítást sem hagyta ki, amikor is minden történelmi alapokat nélkülözően a vizsgálódás szükségességét indokolva megjegyezte: „mert abban az időben szlovák asszonyokat, gyerekeket aggattak a villanypóznákra”.
A Sme napilap ennek kapcsán is készített interjút Petranskyval, aki megerősítette, szándékában áll vizsgálni ezt az időszakot, mert „Horthy volt Közép-Európa első diktátora”, ugyanakkor a cikk szerzőjének kérdésére elmondta azt is, „Jozef Tiso élete és munkássága sok olyan elemet hordoz, ami miatt tisztelni lehet, bár vannak olyan dolgai is, amelyekkel nehéz egyetérteni”. Petransky nem volt hajlandó Tiso kapcsán értékelni azt a zsidókódexet, amelyet a Tiso-rezsim dolgozott ki, s amelyet maga a szerző úgy mutatott be annak idején, hogy „ilyen szigorú törvényeket még a birodalom sem fogalmazott meg”.
Az új szlovák kormány megalakulása óta egyébként se szeri, se száma a Tiso-rezsim rehabilitálását célzó kezdeményezésnek.