Forrás: MNO

Egyre erősödik Ján Slota pártjának hatása Szlovákiában

2007. február 2. (9. oldal)

Neszméri Sándor

A szlovák parlament megválasztotta a Nemzet Emlékezete Intézetének új elnökét, aki egy harmincéves történész, bizonyos Ivan Petransky lett. Petranskyt a Szlovák Nemzeti Párt jelölte, de a teljes koalíció támogatta, tehát a kormányzó Smer-Szociáldemokrácia is, holott a jelöltről kiderült, ő is azok közé tartozik, akik a Jozef Tiso-féle szlovák állam fasiszta jellegét tagadják, és az egykori államfő „sok tulajdonságát pozitívan értékelik”.

Petransky szerepvállalását a Nemzet Emlékezete Intézetének az élén több szlovák politológus és történész is fenntartásokkal fogadta. Az intézet feladata a törvény szerint ugyanis nemcsak a kommunista totalitarizmus, hanem az azt megelőző Tiso-rendszer visszaéléseinek a feltárása. Petransky – aki mellesleg a Matica Slovenská történelmi intézetében dolgozott – ezzel összefüggésben érdekesen nyilatkozott, hiszen arról beszélt, a Tiso-érát nem lehet fekete-fehérben látni, azokban az években is voltak pozitívumok, ami azért érdekes, mert ugyanezzel az indokolással jelenteti meg a Matica Slovenská nyitrai központja a Szlovák Nemzeti Ébredés nevű szélsőséges csoportosulás lapját, amely egyértelműen védelmezi az első szlovák államot, Tisót pedig szentté akarják nyilváníttatni.

Petransky megválasztása azért is meglepő, mert néhány héttel ezelőtt, amikor Ján Sokol érsek az egyik televízióban ugyancsak dicsérte a Tiso-rendszert, Robert Fico kormányfő, a Smer elnökeként, illetve Dusan Caplovic, a párt alelnöke, emberi jogokért felelős miniszterelnök-helyettes is azt nyilatkozta, Tiso országa fasiszta volt, és nem lehet idealizálni azt az államfőt, aki több tízezer zsidót és cigányt szolgáltatott ki Németországnak. A szavazás eredménye azonban azt bizonyítja, hogy a szociáldemokrata képviselők is támogatták a jelöltet. Ez még akkor is meglepő, ha több szlovák politológus is rámutatott már arra, hogy a Smerben mindig is jelen volt a nacionalizmus és az idegengyűlölet, ezzel együtt azonban történelmi hagyatékként tisztelik a szlovák nemzeti felkelést, amely a Kárpát-medence legnagyobb antifasiszta felkelése volt, s amelyet éppen a Jozef Tiso által behívott német csapatok vertek le.

A Nemzet Emlékezete Intézetének élére megválasztott történész személye egy újabb bizonyítéka annak, hogy Szlovákiában erősödik a Szlovák Nemzeti Párt hatása, s nemcsak a hatalomgyakorlás terén, hanem a közgondolkodás befolyásolásában is. A párt kezdeményezésére például több tízmillió koronás támogatásban részesül a már emlegetett Matica Slovenská, amely a nemzetiekkel gyakorlatilag karöltve védelmezte korábban is a Tiso-rendszert. Újabban pedig civil szervezetek alakulnak – állítólag ugyancsak Slota pártjának hathatós támogatásával -, amelyek közül az egyik a Szólás Szabadsága nevét viseli és éppen tegnap akadályozta meg a pozsonyi fővárosi önkormányzat, hogy nagygyűlést tartsanak Ján Sokol érsek védelmében, amiért a sajtó támadja az érseket Tiso rendszerének dicsőítése miatt.

Comments are closed.