Vlagyimir Putyin: Oroszország a stabilizáció után a fejlődés szakaszába lépett
2007. február 2. (8. oldal)
A nagy nemzeti fejlesztési tervek meghozták első eredményeiket, tavaly a GDP 6,7, a bérek átlagosan 13,3 százalékkal nőttek, s Oroszország a stabilizáció után a fejlődés szakaszába lépett – értékelt szokásos, immár hatodik alkalommal országa politikai és gazdasági célkitűzéseiről tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján Vlagyimir Putyin. A Kremlben összegyűlt több mint 1200 orosz és külföldi újságíró előtt az államfő tavalyi rekordját megdöntve három és fél óra alatt 69 kérdésre válaszolt.
Nem fogja az ország gazdasági potenciálját külpolitikai célok elérése érdekében kihasználni a Kreml, szögezte le Putyin, megjegyezve, nem igazak azok a vádak, amelyek szerint Moszkva ilyet tesz. A gázáremelésekre utalva leszögezte ugyanakkor, hogy Oroszország nem köteles támogatni más országok gazdaságát, kiváltképpen, ha olyan hatalmas segítségről van szó, amely összemérhető az adott ország költségvetésével. Putyin fogadkozott, hogy Oroszország energiapolitikájában teljes mértékben figyelembe veszi a tranzit- és fogyasztó országok érdekeit, mindig is törődött velük. „Megteremtettük a tranzit piaci körülményeit. A szakértők ezt tökéletesen értik. Meg kellene ezt köszönni nekünk, de mi a végbemenő események iránti rosszindulatot és félremagyarázást tapasztalunk” – mondta. Mindehhez még hozzátette, Oroszország az energiahordozók szállítási útvonalainak változatosabbá tételére törekszik azután, hogy Európa ugyanezt akarja tenni a rendelkezésére álló energiaforrások tekintetében. Lehetséges célországként egy új vezeték kiépítésének moszkvai terveiről beszélve Putyin Magyarországot is megemlítette.
Érdekes ötletnek tartotta az orosz elnök egy gázkitermelő világszervezet, szóhasználata szerint „gáz OPEC” létrehozását. Leszögezte, hogy nem gázkartell felállításáról lenne szó, hanem olyan szervezetről, amely összehangolná a gázkitermelő országok tevékenységét. Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb politikai és vallási vezetője nemrégiben javasolta Oroszországnak az OPEC-hez hasonló gázexportáló szervezet létrehozását. Vezető Kreml-tanácsadók korábban tagadták, hogy Oroszország konkrét terveket sző Iránnal egy olyan gázkartell létrehozására, amely az olajexportőröket tömörítő OPEC-hez hasonlítana.
Az elnök kérdésre válaszolva reagált a Közép-Európába telepítendő amerikai rakétabázisokra is, aláhúzva, hogy Oroszország „aszimmetrikus, de rendkívül hatékony” választ ad. Putyin utalt ezzel az ezen a pajzson áthatolni képes, ultramodern hadászati rakéták fejlesztésére.
A Litvinyenko-ügyről Putyin elmondta, arra csak a nyomozás és végső soron a bíróság deríthet fényt. Jelentéktelen, priuszos figuraként állította be a Londonban sugárzó anyaggal megmérgezett volt állambiztonsági (FSZB) alezredest. Mint fogalmazott, nem hisz az
összeesküvési elméletekben sem, de a brit, illetve izraeli menedékjogot élvező Berezovszkijra és Nyevzlinre utalva azért rámutatott a Nyugat-Európában és a Közel-Keleten rejtőzködő, szökésben lévő oligarchákra.