Forrás: MNO

Az olimpiai bajnok súlyemelőre tett javaslatot a kormány ma hagyhatja jóvá

2007. január 31. (19. oldal)

Munkatársainktól

Tegnap délután összeültek a Nemzet Sportolói, hogy Elbert Gábor sportért felelős szakállamtitkár „segítségével” kijelöljék a novemberben elhunyt Puskás Ferenc utódját az illusztris társaságban. A tizenegy tagból hárman hiányoztak, a többiek úgy döntöttek, hogy Földi Imrét, München olimpiai bajnok súlyemelőjét terjesztik a kormány elé. A javaslatot a mai kormányülésen minden bizonnyal jóvá is hagyják.

Egy és háromnegyed éve, 2004. április 28-án tizenkét magyar sportlegenda, Albert Flórián, Balczó András, Keleti Ágnes, Gyarmati Dezső, Hammerl László, Kulcsár Győző, Polyák Imre, Portisch Lajos, Puskás Ferenc, Székely Éva, Weltner Györgyné Ivánkai Mária és Zsivótzky Gyula lett a Nemzet Sportolója. Nevüket Gyurcsány Ferenc akkori szakminiszter terjesztette a kormány elé arról az 55 fős listáról, amely a hazai sportszervezetekkel folytatott egyeztetés során alakult ki. Kimaradt többek között két háromszoros olimpiai bajnok, Kárpáti György vízilabdázó és Fenyvesi Csaba vívó, az öt olimpián részt vevő, egy arany- és két ezüstérmet szerző súlyemelő, Földi Imre vagy a labdarúgó Aranycsapatból Grosics Gyula és Buzánszky Jenő. Az elismerés – amely 60 évnél idősebb, kimagasló eredményt elérő s utána sportvezetőként is bizonyító kiválóságoknak juthat részül – eredetileg bruttó 500 ezer forinttal (nettó 263 ezer) járt, ezt emelték a Nemzet Színészeinek szintjére, nettó 500 ezerre.

Ám ellentétben a színészekkel – akik önmaguk választhatják meg tagjaikat -, a bürokratikus választási procedúra maradt, mint az Puskás Ferenc november 17-i halála után kiderült. Először jelöléseket kellett leadni az utódokra, majd a 17 név beérkezése után a múlt héten a szakállamtitkárság és a sportot irányító köztestületek hétfősre szűkítették a listát. Íme: Földi Imre (súlyemelő), Grosics Gyula (labdarúgó), Markovits Kálmán (vízilabdázó), Monspart Sarolta (tájfutó/sífutó), Pap Jenőné Méray Kornélia (evezős), Sági Györgyné Rejtő Ildikó (vívó) és Schmitt Pál (vívó). Erről megint lemaradt Kárpáti és Fenyvesi, az Aranycsapatból pedig Buzánszky. Előbbit információink szerint maga a vízilabda-szövetség sem favorizálta, valamint az általa írt „Zádor-levél” kapcsán nyilvánvaló a politikai ellentéte a jelenlegi kormányerőkkel. Buzánszky sem az MLSZ ajánlására került a bővebb listára, hiszen a futball irányítószerve inkább alelnöke, Dunai Antal mellett tette le a voksot, hiába.

A Nemzet Sportolóinak annyi szerep jutott, hogy tegnap egyeztethettek Elbert Gáborral arról az egyetlen személyről, akit majd Lamperth Mónika miniszter felterjeszt a kabinet elé. Még ezelőtt kikértük néhányuk véleményét. Gyarmati Dezső például kiállt sport- és háromszoros olimpiai bajnok csapattársa mellett: „Függetlenül attól, hogy mekkora a beleszólásunk, én Kárpáti Györgyre tettem javaslatot. Amikor 1958-ban idehaza két évre, külföldön pedig örökre eltiltottak, akkor ő és az FTC mellém állt. Enélkül aligha adatik meg nekem a lehetőség, hogy háromszoros olimpiai bajnok, később pedig a Montrealban győztes válogatott szövetségi kapitánya lehessek. Közelmúltbeli afférunk dacára szakmailag és emberileg is kötelességem volt őt javasolni.” A hetes lista ismeretében hozzátehetjük: mindhiába. Portisch Lajos és Albert Flórián diplomatikusnak bizonyult, a nyolcszoros siketlimpiai asztalitenisz-bajnok Ivánkay Mária úgy nyilatkozott, hogy szerinte új sportág képviselőjének kellene következnie, azaz Földi Imrének, Monspart Saroltának vagy Méray Kornéliának.

Kulcsár Győző tegnapi érdeklődésünkre elmondta, még a szakállamtitkárral való egyeztetés előtt egymás között megpróbálnak közös nevezőre jutni, s majd titkos szavazással döntenek, kinek a jelölését javasolják a Nemzet Sportolója címre. A négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó megjegyezte, semmiképpen nem lenne szerencsés, ha elárulnák, személy szerint ki mellett teszik le a voksukat. „Azt azonban megjegyezném, nem tartom jó ötletnek, hogy mi már csak hét jelölt között választhatunk. Úgy gondolom, hogy Kárpáti Györgynek, Fenyvesi Csabának és Török Ferencnek a legszűkebb listán is helye lenne, mindannyian többszörös olimpiai bajnokok, és sportvezetőként is nagyon sokat tettek le az asztalra. Több mint furcsa, hogy az ő nevüket kihúzták. S így ez a hétfős lista nem korrekt. Véleményem szerint ebben a kérdésben mindenkit egyenlő mércével kellene mérni, függetlenül politikai hovatartozástól, vallástól, szociális helyzettől. S azzal együtt, hogy természetesen be kell tartanunk a törvényt, a döntési mechanizmust, ezt szóvá is teszem a megbeszélésünkön” – árulta el Kulcsár Győző.

A tegnapi tanácskozásról az Izraelben élő Keleti Ágnesen kívül Székely Éva és Albert Flórián is hiányzott. A többiek – a hivatalos megfogalmazás szerint – konszenzusra jutottak abban, hogy Földi Imrét javasolják új tagnak. Tehát a név szerinti szavazás listáját nem hozzák nyilvánosságra.

Földi Imre 1960 és 1976 között öt olimpián vett részt, két ezüst (1964 és 1968) után 1972-ben Münchenben lett aranyérmes a súlyemelésben a légsúlyúak (56 kg) között 377,5 kg-os világcsúcscsal. Bár nyilván nem volt könnyű a választás – mindenekelőtt talán Grosics Gyulával szemben -, ám senki nem mondhatja, hogy Földi Imre méltatlanul lenne a Nemzet Sportolója.

Comments are closed.