A magyarok többsége a világ közvéleményéhez hasonlóan kedvezőtlennek tartja az Egyesült Államok által játszott szerepet a legsarkalatosabb világpolitikai kérdésekben – ez derül ki a BBC World Service kedden Londonban ismertetett globális felméréséből, amely szerint tavaly óta jelentősen romlott Amerika általános megítélése.
A brit közszolgálati tévé- és rádiótársaság világszolgálata által a GlobeScan közvélemény-kutató céggel és a Marylandi Egyetemmel közösen elvégzett éves felmérésben ezúttal 25 ország – Argentína, Ausztrália, Brazília, Chile, Kína, Egyiptom, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Magyarország, India, Indonézia, Olaszország, Kenya, Libanon, Mexikó, Nigéria, Fülöp-szigetek, Lengyelország, Portugália, Oroszország, Dél-Korea, Törökország, Egyesült Arab Emírségek, Egyesült Államok – több mint 26 ezer állampolgárát kérdezték meg.
A kedden közzétett 26 oldalas idei összefoglaló szerint a felmérésbe bevont 25 ország lakosságának 49 százaléka van rossz véleménnyel Amerikáról, és 32 százalék azok aránya, akik kedvezően ítélik meg Washington szerepét.
Elutasítják a magyarok Amerika közel-keleti politikáját
Az iraki háborúban játszott amerikai szerepet a magyar válaszolók 70 százaléka, a guantánamói őrizetesekkel szembeni bánásmódot 69 százaléka veti el. Az Egyesült Államok szerepét Izrael és a Hezbollah libanoni milícia konfliktusában a magyar válaszadók 57 százaléka értékeli kedvezőtlenül, és 58 százalék mondja azt, hogy a közel-keleti amerikai katonai jelenlét több konfliktust okoz, mint amennyinek elejét veszi. Ez utóbbi kérdésre csak 13 százaléknyian válaszolták, hogy az amerikai hadsereg stabilizáló szerepet tölt be a Közel-Keleten. Magyarország a BBC-felmérés szerint jórészt megosztott: a magyarok 29 százaléka kedvező, 31 százaléka kedvezőtlen véleményt fogalmazott meg az Egyesült Államok globális szerepéről, jóllehet a kutatást végzők megjegyzik, hogy legtöbben – 40 százaléknyian – semmilyen konkrét nézetet nem voltak hajlandók kifejteni.
Zuhanó népszerűség
A hasonló felmérésekbe korábban is bevont 18 országban – ahol így összehasonlítást is el lehetett végezni – meredeken zuhant az Egyesült Államok nemzetközi tevékenységének népszerűsége. Ebben az országcsoportban jelenleg a válaszolók mindössze 29 százaléka van azon a véleményen, hogy Amerika összességében pozitív hatást gyakorol a világfolyamatokra; tavaly 36, két éve még 40 százaléknyian gondolták így.
Az Egyesült Államok hírneve Németországban a legrosszabb; itt a lakosság 74 százaléka mondott általánosságban negatív véleményt.
Info Rádió, teletext.hu
Kedves Olvasó!
Ha Ön is szeretné e-mailben megkapni a Hír TV válogatott híreit, regisztráljon!

