Mégis el kell bontani a Terror Háza Múzeum homlokzatához épített pengefalat. Erről döntött a fővárosi közgyűlés városképvédelmi bizottsága.
Váratlan fordulattal kezdődött és nem sokkal később véget is ért a Fővárosi Városképvédelmi Bizottságának rendkívüli ülése. Az ellenzék ugyanis kivonult a teremből.
A képviselőket a fideszes elnök, Sasvári Szilárd hívta össze, miután a főpolgármester felfüggesztette a testület legutóbbi döntését, amelynek az volt a lényege, hogy három évig fennmaradhat a Terror Háza Múzeum homlokzatához épített pengefal.
Az erről szóló határozatot a múlt héten hozta meg a szakbizottság, de akkor ellentétben a mostani helyzettel, kisebbségben voltak a kormánypártok. A bizottsági vita után néhány nappal ezelőtt Demszky Gábor úgy nyilatkozott, jogi és városképvédelmi szempontból is elfogadhatatlannak tartja, hogy maradjon a pengefal.
Levélben azt kérte, hogy a képviselők újra tárgyaljanak a kérdésről, azt megelőzve, hogy végül a közgyűlés döntsön. Erre már nem kerül sor, a bizottság ugyanis az MSZP és az SZDSZ képviselők igen szavazatával visszavonta a korábbi határozatot.
Mindez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a tulajdonos önkormányzat nem járul hozzá a pengefal megtartásához, ami egyébként fél métert foglal el a járdából. Az ellenzék az ülés kezdetén azzal érvelt, hogy legutóbb kompromisszumos megoldás született, ha néhány éven belül kibővítenék a múzeumot, akkor úgy is szóba kerülne ismét a kérdés.
Sasvári Szilárd arra is utalt, hogy az Andrássy út az épület homlokzatával együtt is a világörökség része lett, így városképi szempontból semmi nem indokolná, hogy elbontsák a pengefalat. A több hónapja tartó vitában ugyanakkor a Városrendezési és Közlekedési Ügyosztály sem tartotta elfogadhatónak az ellenzéki érvelést.
Kádár Dóra

