2006. december 29. 17:34
Pintér Patrick
A magyarhoz hasonlóan a többi európai ország labdarúgó-bajnokságai is szusszanásnyi lélegzetvételhez jutnak az újév közeledtével, az egész éves küzdelem során alaposan elfáradt játékosok hol kisebb, hol nagyobb szabadságot kapnak. Angliában, Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban például alig van megállás, míg Németországban csak február közepén indul újra az ottani pontvadászat. A mostani holtszezonban nem árt visszatekintenünk az elmúlt néhány hónap történéseire.
ANGLIA
A Premier League idei küzdelmei eddig egyértelműen a jelenlegi listavezető Manchester United és a címvédő Chelsea különcsatáját hozták, ennek megfelelően a londoni kékek portugál mestere, a sohasem szűkszavú José Mourinho állandó üzengetéseivel próbálja kibillenteni az immáron huszadik éve a skót Sir Alex Ferguson által irányított „vörös ördögöket”. Úgy tűnik azonban, hogy Scholesékat nehéz letéríteni a bajnoki aranyérem felé vezető útról, de a Chelsea sem adja könnyen idegen kezekbe a már két éve folyamatosan bitorolt angol trónt. A MU fantasztikusan, a Fulhamnek rúgott ötössel kezdte a szezont, s mostani vezető pozícióját is többek között annak köszönheti, hogy az első négy fordulóban pontot sem vesztett. Aztán az Arsenal épp az Old Traffordon állította meg a bivalyerős manchesteri együttest, de a Readinggel is csak egy soványka döntetlenre futotta a vörösök erejéből. Kisebb hullámvölgy után azonban újra magára talált a csapat, s azóta csupán egy-egy döntetlen és vereség mellett tizenegyszer nyert, legutóbb a Wigan ellen 3-1-re. A portugál tinisztár, Cristiano Ronaldo most már nem csak szemre tetszetősen, hanem gólerősen is játszik, az eddig legeredményesebb Didier Drogba (Chelsea, 12 gól) mögött 10 góllal második a góllövőlistán, míg a másodvirágzását élő francia Louis Saha és Wayne Rooney egyaránt nyolcgólos.
A Chelseanél viszont akadtak gondok a góllövéssel, kiváltképpen Andrij Sevcsenkónak, akit a nyáron szerződtettek az olasz AC Milantól. Az ukrán klasszis eddig csupán három gólt lőtt a bajnokságban, s ez a mutató éppen a már említett elefántcsontparti Drogba kiváló teljesítménye mellett tűnik kevésnek. Persze az sem állítható, hogy a londoni gárda ugyanolyan ellenállhatatlan lenne a mostani szezonban, mint az előző kettőben, sőt, egyre inkább az nyer bizonyítást, hogy Mourinho kissé elhibázott játékosvásárlása mély nyomot hagy idén a csapaton. A korábban meseszerűen játszó Lampard csak keresi önmagát, a német Michael Ballacknak pedig eddig sehogyan sem ment a beilleszkedés az angol élvonalba. Ráadásul a csapatot példátlan kapus-sérüléshullám is sújtotta, egy mérkőzésen sérült meg a cseh Petr Cech és az olasz Carlo Cudicini is, ezért sokáig a harmadik számú hálóőrnek, Henrique Hiláriónak kellett a kapuba állnia.
Ami a többi trónbitorlót illeti, az Arsenal tíz pontos lemaradással követi a Chelsea-t, az év eleji Szuperkupát épp a Chelsea legyőzésével megszerzett Liverpool csak hatodik, így a Bolton és a sokáig gólt sem kapott Portsmouth előtt nyílt meg az út a felkapaszkodásra. Az újonc csapatok közül dicséret jár a Readingnek (9.), ám a Sheffield United és a sereghajtó Watford (Priskin Tamás csapata) számára is hatalmas bravúrnak lenne a bennmaradás. A Charlton és a Middlesbrough mélyrepülése is a meglepetés kategóriájába tartozik.
A bajnokság állása 20 forduló után:
1. Manchester United 50 pont
2. Chelsea 46
3. Arsenal 36
4. Bolton 36
5. Portsmouth 35
6. Liverpool 34
7. Tottenham 31
8. Everton 28
9. Reading 27
10. Aston Villa 25
11. Newcastle 25
12. Fulham 25
13. Manchester City 23
14. Wigan 22
15. Blackburn 22
16. Middlesbrough 21
17. Sheffield United 20
18. West Ham 18
19. Charlton 13
20. Watford 11
A góllövőlista állása:
Drogba (Chelsea) 12
C. Ronaldo (MU) 10
Kanu (Portsmouth) 9
Doyle (Reading) 8
Rooney (MU) 8
Saha (MU) 8
Van Persie (Arsenal) 8
FRANCIAORSZÁG
A francia bajnokságban már csak az számítana igazi meglepetésnek, ha 2007 nyarán nem a sorozatban hatodik bajnoki elsőségére törő Olympique Lyon játékosainak nyakában tündökölne az aranyérem. A Lyon ugyanis már 19 forduló alatt 15 pontos előnyre tett szert, ráadásul az őt követő Lens és Sochaux sem tekinthető már komoly riválisnak az éppen előbb említett pontkülönbség miatt. A lyoniak szekerét elsősorban a góllövésben is jeleskedő Juninho, Malouda, Fred trió, valamint az eddig csupán 11 gólt kapott védelem tolja a legsebesebben, Gerard Houllier mester számára így jobb híjján már csak a nemzetközi kupa, azaz a Bajnokok Ligája-elsőség jelenthet különösebb kihívást, hiszen odahaza már most a zsebben érezhetik az év elején kitűzött motivációs tényezőt, vagyis a bajnoki első helyet.
A nyári szezonnyitó előtt még a vetélytársak között emlegetett Monaco (15.), PSG (16.) és a Nantes (17.) is inkább a bennmaradásért küzd, pedig néhány éve még ez a három klub számított a francia futball legerősebb klubcsapatának, sőt a Monaco 2004-ben – akkor még Didier Deschamps irányításával – bejutott a BL-döntőbe is.
Azóta nagyot fordult a világ, s az olyan kiscsapatok, mint a Sochaux, a Saint-Etienne, a Lille és a Nancy is komoly fejlődésen ment keresztül, sőt mi több, mára megkerülhetetlen akadállyá vált a bajnoki címre törő csapatok számára. Szintén messze került az élbolytól a Marseille gárdája, amely már a sokadik próbálkozásra sem tudta visszaküzdeni magát a legjobbak közé.
A bajnokság állása 19 forduló után:
1. Lyon 50
2. Lens 35
3. Sochaux 33
4. Saint-Etienne 31
5. Lille 31
6. Marseille 30
7. Nancy 29
8. Bordeaux 29
9. Rennes 25
10. Le Mans 24
11. Lorient 24
12. Toulouse 24
13. Auxerre 23
14. Valenciennes 21
15. Monaco 20
16. Paris SG 19
17. Nantes 17
18. Troyes 17
19. Nice 16
20. Sedan 13
A góllövőlista állása:
Bangoura (Le Mans) 8
Bodmer (Lille) 8
Dindane (Lens) 8
Pagis (Marseille) 8
Feindouno (Saint-Etienne) 7
Ilan (Saint-Etienne) 7
Juninho (Lyon) 7
Malouda (Lyon) 7
Pauleta (PSG) 7
Savidan (Valenciennes) 7
Ziani (Sochaux) 7
NÉMETORSZÁG
Ha valamelyik ország sokat ad a hagyományokra, az Németország, s ha valamelyik ország labdarúgó-bajnokság csak elvétve szakít a hagyományokkal, az is Németország. S éppen azért várhatja jó eséllyel a tavaszi fordulókat a Werder Bremen együttese, mert az immáron 43 éves Bundesligában szokássá vált, hogy – nagy többségében – az a csapat nyeri meg a bajnokságot, amely félévkor is az élen állt. Jelen esetben ezt a brémai zöld-fehérek mondhatják el magukról, akik valóban parádés, s ami a szurkolóiknak még többet jelent, gólgazdag produkcióval rukkolt elő az ősz folyamán. A világbajnokságon gólkirályi címet szerzett Miroslav Klose az elmúlt néhány hónapban sem veszített gólérzékenységéből, s 10 góljával, a berlini Marko Panteliccsel holtversenyben vezeti a góllövőlistát, míg csapata 47 találattal messze a legjobban termelő egység lett a német élvonalban; az ebben a tekintetben utánuk következő Bayern München is „csak” 30 gólt jegyzett a félszezonban.
A címvédő bajorok nem igazán találtak rá régi formájukraa bajnokság első szakaszában, így néhány meglepő vereségbe is beleszaladtak. A Bajnokok Ligájában viszont jól ment a Bayernnek, dacára annak, hogy a csapat korábbi játékmesterét, Michael Ballackot a nyáron eladták a Chelsea-nek.
Szintén jól teljesített a Werderrel azonos pontszámmal álló Schalke, de sokat fejlődött a fiatal játékosokra építő Stuttgart, valamint Dárdai Pál együttese, a Hertha BSC is. Csalódást keltett viszont az előző szezon ezüstérmes, a Hamburg, amely jelenleg hátulról második, de a szakértők többet vártak a Mönchengladbachtól és a Borussia Dortmundtól is. A második ligából felkerült együttesek számára csupán a bennmaradás lehet a cél, miként a Szabics Imrét is foglalkoztató Mainznak is, amely most az utolsó helyen áll.
A bajnokság állása 17 forduló után:
1. Werder 36
2. Schalke 36
3. Bayern 33
4. Stuttgart 32
5. Hertha 27
6. Leverkusen 25
7. Nürnberg 23
8. Bielefeld 22
9. Dortmund 22
10. Frankfurt 20
11. Hannover 20
12. Wolfsburg 19
13. Aachen 19
14. Bochum 18
15. Cottbus 17
16. Mönchenglabdach 15
17. Hamburg 13
18. Mainz 11
A góllövőlista állása:
Pantelics (Hertha) 10
Klose (Werder) 10
Makaay (Bayern) 9
Gomez (Stuttgart) 8
Diego (Werder) 8
Gekasz (Bochum) 7
OLASZORSZÁG
A nyári bundabotrány, majd a megnyert világbajnoki cím után felemás érzésekkel várták az olasz labdarúgás szerelmesei a Serie 2006-2007-es küzdelmeit. Négy klubcsapat pontlevonással megúszta a nyári balhét (a Laziótól 3, a Milantól 8, a Regginától 11, a Fiorentinától 15 pontot vettek el már a szezon előtt), a Juventust viszont a másodosztályba száműzték. Egy bajnoki aranyéremre is esélyes klubcsapattal így már a kezdéskor kevesebb lett, de a Fiorentina és a Milan szurkolói is csak legelvakultabb álmaikban gondolhattak arra, hogy kedvenc csapatuk felülemelkedve a nehézségeken, tagja lesz az élmezőnynek.
A papírformának megfelelően a Juventus kizárásával bajnoki címhez jutott Internazionale eddig magabiztosan menetel az 1989 óta óhajtott – a pályán kivívott – első hely felé, hiszen féltávnál hét ponttal vezet a Roma előtt úgy, hogy legutóbbi 11 mérkőzését megnyerte, s ezzel épp az őt követő fővárosi együttes tavaly felállított rekordját állította be. S ha Mancini csapata a következő fordulóban is győzni tud a Torino otthonában, akkor meg is javítja a „farkasok” csúcsát. A fiatal magyar középpályás, Filkor Attila is egyre több lehetőséghez jut az Inter nagycsapatában, s bár eddig csupán kupamérkőzéseken bizonyíthatott, Mancini az utóbbi időben már rendre nevezte a bajnoki keretbe is.
A Roma mellett – amely Francesco Totti gólképességének köszönheti előkelő pozícióját – a Palermo is kitűnően játszott az őszi szezonban (az UEFA-kupától ellenben már búcsúzni kényszerült), de ugyancsak figyelemre méltó az újonc Catania előkelő negyedik helye a tabellán, hiszen ekkora meglepetésre senki sem számított a kiscsapattól.
A Milan egyelőre 12., a Fiorentina 14., s kevés az esély arra, hogy a még nemzetközi kupaindulást jelentő helyek valamelyikére odaérhessenek. Éppen ezért nagy tülekedés várható a végelszámolásnál, hiszen a Lazio, a Sampdoria és az Udinese játékosai is szeretnék a következő szezonban megmutatni tudásukat Európának.
(Ha a levont pontokat is beleszámítjuk, akkor a Fiorentina 33 ponttal negyedik, a Milan 28 ponttal ötödik, a Lazio 28-cal hatodik, a Reggina 23-mal hetedik lenne a bajnokságban.)
A bajnokság állása 18 forduló után:
1. Inter 48
2. Roma 41
3. Palermo 35
4. Catania 26
5. Lazio 25
6. Sampdoria 23
7. Udinese 23
8. Empoli 22
9. Livorno 22
10. Torino 22
11. Atalanta 21
12. Milan 20
13. Siena 20
14. Fiorentina 18
15. Cagliari 16
16. Messina 15
17. Chievo 14
18. Reggina 12
19. Parma 12
20. Ascoli 9
A góllövőlista állása:
Totti (Roma) 12
Spinesi (Catania) 11
Mutu (Fiorentina) 10
Bianchi (Reggina) 9
Quagliarella (Sampdoria) 9
Riganó (Messina) 9
Toni (Fiorentina) 9
SPANYOLORSZÁG
A szokásos Real Madrid-Barcelona versenyfutás idei kiéleződését a Sevilla törheti meg, amely ebben az évben már nyert egy UEFA- és egy Európai Szuperkupát (utóbbit éppen a Barcelona 3-0-s legyőzésével), s ha év végig kitart a piros-fehér együttes lendülete, akkor 1946 után újra bajnoki címnek örülhetnek a korábban világkiállításáról is híres spanyol városban.
Juande Ramos irányításával, úgy látszik szárnyakat kapott a sevillai gárda, amely a nyáron alaposan megerősödött a dán Poulsen, a német Hinkel és az uruguayi Chevanton szerződtetésével, de a mostani szezonban eddig a 14 gólig jutó mali Kanouté játszotta a főszerepet.
A rivális Barcelona egy meccsel kevesebbet játszott, s ha a Betist legyőzi az elhalasztott találkozón, akkor pontszámban utolérheti a Sevillát, de még akkor sem lélegezhet fel, hiszen a nyomukban ott lohol a Real Madrid is, amely legutóbb arcpirító pofonba szaladt bele az újonc Recreativo Huelva ellen. A hazai pályán elszenvedett 3-0-s vereség azt jelentette, hogy a királyi gárdának immáron öt pont a hátránya a listavezetővel szemben. A másik madridi alakulat, az Atlético ellenben az eddig szokásaihoz képest kitűnően teljesít, a Valencia viszont cseppet sem, hiszen jelenlegi hatodik helye korántsem igazolja azt a lehetőséget, amelyet a szakértők a bajnoki cím megnyerésében láttak még a szezon előtt.
A Barcelona számára nehezítő körülményt jelentett, hogy a kameruni gólzsák, Samuel Eto”o a bajnokság korai szakaszában súlyos sérülést szenvedett, s eddig még nem térhetett vissza, de Xavi szintén hosszú időt hagyott ki, míg Ronaldinho messze nem azt a produkciót nyújtotta eddig – mégha lőtt is néhány szemkápráztató gólt – amit egyértelműen vártak tőle.
A Real Madridnál az jelenti a legnagyobb problémát, hogy a nyáron a Juventustól átcsábított Fabio Capellónak eddig nem igazán sikerült valóra váltania elképzeléseit, ráadásul a játékosok is többször bírálták a mestert, mint ahogy azt a mali Diarra esetében is láthattuk legutóbb. David Beckham sem igazán érzi jól magát már a spanyol fővárosban, alighanem ez az utolsó éve a Realnál, míg Raúlnak ugyan volt egy-két jó meccse, s Van Nistelrooy is megfelelő mennyiségben szállította a gólokat, de az aranylabdás Cannavaro többször is ordító hibát vétett, Robinho pedig alig-alig mutatott valamit az idény során, igaz, Capello sokszor csak csereként számol a brazil zsenivel. Ezért is döntött úgy a szakmai stábbal együtt Ramón Calderón elnök, hogy a River Plate-től leigazolják Gonzalo Higuaínt, a Boca Juniorstól pedig Fernando Gagót, az argentin futball két legígértesebb üdvöskéjét.
A többi csapatot illetően a Villarreal, a Deportivo, a Betis és a Sociedad zuhanása semmiképp sem volt várható, igazi meglepetés-csapat pedig egyelőre nincs.
A bajnokság állása 16 forduló után:
1. Sevilla 37
2. Barcelona 34
3. Real Madrid 32
4. Atl. Madrid 28
5. Zaragoza 27
6. Valencia 27
7. Huelva 25
8. Osasuna 23
9. Getafe 22
10. Espanyol 22
11. Villarreal 22
12. Celta Vigo 21
13. Santander 21
14. Mallorca 17
15. Deportivo 17
16. Bilbao 15
17. Levante 15
18. Betis 13
19. Sociedad 10
20. Tarragóna 8
A góllövőlista állása:
Kanouté (Sevilla) 14
Ronaldinho (Barcelona) 12
D. Milito (Zaragoza) 11
Van Nistelrooy (Real M.) 9
Fernando Baiano (Celta) 8
Villa (Valencia) 8
Innen folytatják a nemzetközi kupákban
Bajnokok Ligája
Nyolcaddöntő (2007. február 20.,21. és március 7., 8.)
Celtic (skót)-Milan (olasz)
PSV (holland)-Arsenal (angol)
Lille (francia)-Manchester United (angol)
Real Madrid (spanyol)-Bayern München (német)
Roma (olasz)-Lyon (francia)
Barcelona (spanyol)-Liverpool (angol)
Porto (portugál)-Chelsea (angol)
Internazionale (olasz)-Valencia (spanyol)
UEFA-kupa
A 16 közé jutásért
1. Zulte-Waregem (belga) -Newcastle (angol)
2. Braga (portguál)-Parma (olasz)
3. Lens (francia)-Panathinaikosz (görög)
4. Bayer Leverkusen (német)-Blackburn (angol)
5. Hapoel Tel-Aviv (izraeli)-Rangers (skót)
6. Livorno (olasz)-Espanyol (spanyol)
7. Feyenoord (holland)-Tottenham (angol)
8. Fenerbahce (török)-AZ Alkmaar (holland)
9. Werder Bremen (német)-Ajax (holland)
10. Szpartak Moszkva (orosz)-Celta Vigo (spanyol)
11. CSZKA Moszkva (orosz)-Maccabi Haifa (izraeli)
12. AEK Athén (görög)-PSG (francia)
13. Benfica (portugál)-Dinamo Bucuresti (román)
14. Steaua Bucuresti (román)-Sevilla (spanyol)
15. Sahtar Doneck (ukrán)-Nancy (francia)
16. Bordeaux (francia)-Osasuna (spanyol)