Zsinagógarongálás, az emlékezések virágainak letépése – ha csekély mértékben is, de ez is jellemezte a mára virradó éjszakát, a birodalmi kristályéjszaka néven hírhedtté vált pogrom évfordulóját.
Kelet-Németország legkeletibb vidékén, a lengyel határ mellett található Frankfurt am Oderben randalíroztak újnácik a zsidó temető és a használaton kívül lévő régi zsinagógánál. Tizenhat bőrfejűt vettek őrizetbe.
Tudnivaló, hogy 1938. november 9-én éjszaka a nácik propagandaminiszterének, Goebbelsnek uszító beszédét követően zsidó templomokat gyújtott fel a tömeg, és sok zsidót meglincseltek az utcán.
Minden német nagyvárosban rendkívüli készültségben voltak a rendőrök, hogy megakadályozzák a radikális jobboldaliak esetleges demonstrációit. Nyugat-Németországban sehol sem volt probléma, Münchenben pedig Köhler államfő és a szövetségi, illetőleg a bajor kormány emblematikus, nagy tekintélynek örvendő tagjai jelenlétében Wolfgang Schäuble belügyminiszter – zsidó vallási elöljárók társaságában – felavatta az ország legmodernebb és legnagyobb zsinagógáját. A belügyminiszter csodának nevezte, hogy Németországban ismét van zsidó vallási élet.
Máskülönben – Európában egyedül – Németországban gyarapszik, mégpedig erőteljesen a zsidók száma, mivel Izraelen kívül a világon egyedül ebben az országban egyenesen támogatják a külföldi zsidók letelepedését.
Zentai Péter (Berlin), MR

