Forrás: MNO

Bezárás | Nyomtatás

Nemzeti egységkormányt hoznak létre Rámalláhban

Abbászra bízza az új palesztin miniszterelnök kiválasztását a Hamász

2006. november 6. 18:14

MNO-összefoglaló – Udvardy Zoltán

A Hamász és a Mahmúd Abbász vezette Fatah megállapodott a palesztin egységkormány létrehozásában, amelyet nem a jelenlegi kormányfő, Iszmáil Haníje vezet majd – közölte a Hamász iszlámista szervezet egyik törvényhozója. Úgy vélik: ha a kormányfő kérdésében sikerül megállapodni a Fatahhal, a többi fennálló kérdés már könnyen rendezhető.

A Hamász-kormány márciusban lépett hivatalba, miután a januári törvényhozói választásokon legyőzte a Fatahot. Kormányzását a nyugati országok által bevezetett embargó követte, miután nem volt hajlandó elismerni Izraelt.

„Megállapodtunk az új kormány politikai platformjában” – közölte Jahíja Musza, a Hamász parlamenti képviselője és magas rangú vezetője. – A Hamász mozgalom abba is belegyezett, hogy nem Haníje lesz a következő kormányfő – tette hozzá. „Kiválasztottuk a következő miniszterelnököt” – mondta Musza. „Nevét továbbítjuk Abbász elnöknek. Vegyes bizottságot hozunk létre a tárcák kiosztására és egyéb részletek tisztázására” – tette hozzá.

A Hamász új kormányalakításáról a Reuters megtudta: egy kormánytag változatlanul akad az új kormányban, aki nem hajlandó elismerni Izrael államot. A radikális iszlám szervezet részéről úgy vélik: ha a kormányfő kérdésében sikerül megállapodni a Fatahhal, a többi fennálló kérdés már könnyen rendezhető.

Haníje esélyes utódjának tűnik Jasszer Abed Rabbo, akit „a független miniszterelnöki poszt esélyesének” vélnek.

MTI, Reuters

Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001-2006

Szponzorált linkek

Comments are closed.