Olmert válaszában azt mondta az ENSZ első emberének: az izraeli fél majd akkor oldja fel a zárlatot, ha a BT tűzszünetről rendelkező 1701-es számú határozatának összes előírása teljesül
Izraelnek fel kell oldania Libanon ellen alkalmazott blokádját – jelentette ki szerdán Jeruzsálemben Kofi Annan ENSZ-főtitkár Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel közösen rendezett sajtóértekezletén. Hangsúlyozta: ez a lépés feltétlenül szükséges a libanoni gazdaság háború utáni talpra állásához.
A zsidó állam július második harmadában, a síita Hezbollah szervezett ellen vívott 34 napos libanoni háborújának kezdetén vezetett be blokádot a cédrusok földje ellen.
A világszervezet első számú vezetője tárgyalt a nap folyamán Jeruzsálemben Olmert izraeli kormányfővel, ezt követően állt a média képviselői elé. Kifejezte reményét, hogy Izrael visszavonja erőit Libanonból, mihelyt legalább ötezer ENSZ-békefenntartó lesz a közel-keleti arab országban. Szavai szerint ez a helyzet „a következő néhány nap vagy néhány hét” folyamán bekövetkezik. (Jelenleg 2500 kéksisakos teljesít szolgálatot Libanonban.)
A világszervezet vezető tisztségviselője felhívást intézett a libanoni síita Hezbollah szervezethez, hogy feltételek nélkül bocsássa szabadon az általa elrabolt két izraeli katonát. (Izrael a két katona elrablásával indokolta libanoni területen indított katonai akcióját.)
A blokád feloldását szorgalmazó Annan-felhívásra válaszul Olmert kijelentette, hogy az izraeli fél majd akkor oldja fel a zárlatot, amely lehetetlenné teszi számos alapvető közszükségleti cikk eljutását Libanonba, ha a Biztonsági Tanács tűzszünetről rendelkező 1701-es számú határozatának összes előírása teljesül. Kifejezte reményét, hogy az augusztus 14. óta érvényben lévő tűzszünet Izrael és Libanon új kapcsolatainak sarokköve lesz, és szorgalmazta, hogy létesüljenek közvetlen kapcsolatok az izraeli és a libanoni kormány között.
Annan körutat tesz a közel-keleti térségben, hogy tárgyalásaival megszilárdítsa a világszervezet segítségével tető alá hozott tűzszüneti megállapodást.
hirado.hu/MTI

