Izrael megsértette a tűzszünetet – iskolát támadtak meg
2006. augusztus 19. 11:46
MNO
Libanonban először sértették meg súlyosabban a hétfő óta tartó tűzszünetet. Izraeli katonák a kelet-libanoni Baalbek közelében egy iskolát támadtak meg helikopterek támogatásával, harci gépek pedig a síita milícia állásait bombázták. Közben őrizetbe vették a palesztin kormányfő helyettesét.
Az akcióban meghalt a Hezbollah három fegyverese. Az izraeli hadsereg szerint a támadással egy Szíriából és Iránból érkező fegyverszállítmány átvételét akadályozták meg.
Közben az ENSZ főtitkárhelyettese arra szólította fel a tagállamokat, hogy küldjenek katonákat a libanoni békefenntartó erőkbe. Kofi Annan főtitkár azt ígérte, hogy a világszervezet zászlaja alatt felsorakozott erők nem fognak háborúba bocsátkozni sem Izraellel, sem Libanonnal, sem a Hezbollah síita szervezettel.
Bush amerikai elnök sürgette, hogy Franciaország, amely jelenleg vezeti a libanoni ENSZ-csapatokat az eddig ígértnél jóval több katonát vezényeljen a térségbe. Az olasz parlament szombaton jóváhagyta a csapatküldést, bár a pontos létszámról még nem döntött a római kormány. Az ENSZ illetékesei közben bejelentették, hogy újra tudnak segélyeket küldeni a rászorulóknak.
Őrizetbe vették a palesztin kormányfő helyettesét
A palesztin főtárgyaló elítélte, hogy izraeli katonák a Gázai övezetben őrizetbe vették Nászer as-Sárt, a palesztin kormányfő helyettesét. Száeb Erekát elmondta: a letartóztatás nagymértékben hátráltatja egy palesztin nemzeti egységkormány létrehozását. A katonák hajnalban betörtek a miniszterelnök-helyettes rámalláhi házába, és magukkal vitték a kormányzó Hamász politikusát.
Azóta, hogy egy radikális palesztin csoport június végén fogságba ejtett egy izraeli katonát a rafahi átkelőnél, az izraeliek már több palesztin minisztert és parlamenti képviselőt vettek őrizetbe.
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001-2006

