Forrás: HVG

Irán nagy mennyiségben próbál illegális úton atomfegyver gyártásához szükséges urániumot szerezni arról az afrikai bányavidékről, ahonnan a Hirosimára ledobott atombomba alapanyaga is származott – írta a The Sunday Times.

A vezető brit vasárnapi lap beszámolója szerint egy július 18-i ENSZ-jelentés kétséget kizáróan megállapította, hogy egy, a tanzániai vámtisztviselők által lefoglalt nagy mennyiségű 238-as urániumszállítmányt a kongói Lumumbashi bányavidéken adták fel. Tanzániai vámtisztviselők azt mondták a brit lapnak, hogy a szállítmány célállomása Bandar Abbasz iráni kikötőváros volt, s a csempészárut egy rutinellenőrzés során foglalták le.

A leleplezés növeli a feltételezett iráni atomfegyverprogram méreteire vonatkozó nyugati félelmeket, akárcsak a Hezbollah libanoni síita szervezetnek az Izrael elleni harcában nyújtott iráni támogatás jövőbeni kilátásait illető aggodalmakat – írta a brit újság.

Az ENSZ vizsgálati jelentését továbbították a világszervezet szankcióbizottságának elnökéhez, és hamarosan a Biztonsági Tanács is napirendjére tűzi. A dokumentum szerint Tanzánia „korlátozott adatokat” közölt három másik radioaktív szállítmányról, melyeket az elmúlt tíz évben Dar es Salaamban foglaltak le.

Az urániumszállítmányok a kongói Lumumbashi környékéről származnak, amely az ásványkincsekben gazdag Katanga tartomány székhelye. Ott található a Shinkolobwe uránbánya, amely a Hirosimára és Nagaszakira 1945 augusztusában ledobott atombombák alapanyagát is szállította. A bányát ugyan hivatalosan 1961-ben bezárták, mielőtt

Kongó visszanyerte volna függetlenségét Belgiumtól, de az ENSZ-vizsgálat megállapította, hogy a bányászat titokban tovább folytatódik, és a helyi hatóságok szemet hunynak efelett.

Júniusban egy brit parlamenti bizottság arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britanniát iráni terroristák támadhatják meg, amennyiben nem csökken a feszültség. A brit belső elhárítás a bizottság szerint arra a következtetésre jutott, hogy „alvó terrorista sejtek” aktivizálásával Irán támadást intézhet nagy-britanniai atomerőművek ellen, és az említett sejtek már meg is kezdték a lehetséges célpontok felderítését – írta a The Sunday Times.

MTI

Comments are closed.