Forrás: Hírtv

Engedélyezte az átfogó szárazföldi offenzívát a jeruzsálemi kormány. Ehhez újabb tizenötezer tartalékost mozgósítottak. Egyelőre csak kisebb harcok vannak a határ térségében. Az izraeli légierő közben folytatja a bombázásokat, annak ellenére, hogy a jeruzsálemi kormány a légitámadások két napos felfüggesztését ígérte.

Szárazföldi offenzíva kezdődhet, miután a jeruzsálemi kormány engedélyezte a benyomulást Libanonba. Egy katonai forrás szerint 25-30 kilométeres mélységben hatolnának be a szomszédos ország területére, és a nemzetközi erők megérkezéséig maradnának. Állításuk szerint azokat az állásokat támadják, ahonnan a Hezbollah az izraeli polgári lakosságot támadta.

Egy izraeli képviselő úgy nyilatkozott, hogy a hadműveletek hetekig tarthatnak. A hadsereg egyelőre csak szórványos szárazföldi harcokról számolt be néhány határmenti településnél. Izrael szerint a Hezbollah húsz fegyverését ölték meg.

– A harcok folytatódnak. Itt nincs tűzszünet, és nem lesz fegyvernyugvás a következő napokban sem – jelentette ki az izraeli miniszterelnök. Nem sokkal Olmert nyilatkozata után az izraeli vadászgépek annak ellenére bombázták a libanoni határmenti településeket, hogy a jeruzsálemi kormány a kánai vérontás után a légitámadások kétnapos felfüggesztését ígérte. Folytatódtak a bombázások a Bekaa-völgy síita többségű vidékein is, ahol jeruzsálemi források szerint a Hezbollah állásait támadták.

***

Irán stabilizáló szerepére is számít a francia külügyminiszter a libanoni konfliktus megoldásában. A miniszter tegnap Bejrútban találkozott perzsa kollégájával, hogy megvitassák a közel-keleti válságot, melyet a francia diplomácia vezetője szerint csak Teheránnal együttműködve lehet eredményesen megoldani. Az Egyesült Államok közben azzal vádolja Iránt és Szíriát, hogy a Hezbollahot támogatja, és így destabilizálja a közel-keleti térséget. Az iráni külügyminiszter libanoni kollégájának azt hangsúlyozta: minden olyan bejrúti döntést támogat, mellyel a libanoni nép egyetért.

***

Elfogadhatatlannak tartja az Európai Unió soros finn elnöksége az izraeli támadások folytatását, amely szerintük csak a szélsőséges irányzatokat erősíti a Közel-Keleten. A libanoni háború ügyében ma rendkívüli uniós külügyminiszteri tanácskozást tartanak Brüsszelben. Az értekezlet összehívásával a finn elnökség azt akarta jelezni, hogy a tagállamok megpróbálnak mindent megtenni a konfliktus megoldására. Az Uniónak fontos szerepe van a humanitárius segítségnyújtásban, az Európai Bizottság a múlt héten jelentette be, hogy 50 millió eurót ad Libanonnak. Az országgyűlés integrációs bizottságában tegnap ismertetett magyar álláspont szerint Izraelnek joga van az önvédelemhez, de ügyelni kell a civil életek megóvására.

Comments are closed.