A libanoni iparszövetség elnöke aggódik, hogy összeomlik országában a teljes ipar. A háború miatt nem tudnak ugyanis szállítani sem, mert az utak használhatatlanok és az izraeli hadsereg üzemeket és létesítményeket is bombáz.
A szűnni nem akaró izraeli légicsapások következtében eddig 150 millió dolláros kár érte a libanoni ipari létesítményeket – nyilatkozta Bejrútban az iparszövetség egykori elnöke. Nincsenek pontos információk a Bekaa-völgyről ahol a megtámadott létesítmények között található az ország legnagyobb tejfeldolgozó üzeme, egy papírmalom, egy csomagoló- és egy fakitermelő üzem. Csak azt szeretném tudni, miért éppen ezeket az üzemeket célozták meg az izraeliek? – kérdezte az-Szaraf.
Sok iparos úgy véli, hogy a két izraeli katona elrablása miatt indított háború valódi célja Izrael részéről a libanoni gazdaság tönkretétele, miután az erős konkurenciát és kihívást jelent Izraelnek. Az 1990-es háború után a libanoni befektetők dollármilliárdokat injekcióztak a gazdaságba, új üzemek létesítésére és a régiek újjáépítésére. Nincsenek hivatalos adatok arra nézve, hogy ezek a befektetések hogyan járultak hozzá a GDP-hez, de annyit lehet tudni, hogy csak a technikai park fejlesztésére évi 120 millió dollár értékben importáltak felszereléseket a befektetők.
Fadi Abbudi, a libanoni ipartestület elnöke azonnali tűzszünetet követelt sajtóközleményében, mert aggódik, hogy összeomlik a libanoni ipar, ha így folytatódnak a harcok. A libanoni export 2005-ben átlépte az 1,5 milliárd dollárt, köszönhetően az Európai Unióval kötött szabadkereskedelmi egyezménynek. De ez már a múlt. A szűnni nem akaró bombázások és izraeli ellenőrzések miatt az összes exportútvonal használhatatlan, ennek következtében nem tudják eladni vagy elszállítani a libanoni gazdaság termékeit.
Marosi Antal (Bejrút)