Az Európai Unió fontolóra vette békefenntartó csapatok Libanonba küldését, hogy segítsen véget vetni az Izrael és a Hezbollah síita szervezet között kitört összecsapásoknak.
2006.07.17 12:14 MTI
Újabb megrázó felvételek: Menekülő, vérző emberek
Az Európai Unió vagy az ENSZ békefenntartó erőket vezényelhetne a térségbe – fogalmazott Tuomoija, aki tulajdonképpen a szentpétervári G8-as csúcstalálkozón tartózkodó Tony Blair brit kormányfő szavait ismételte meg. Blair nem sokkal korábban annak a véleményének adott hangot, hogy az ellenségeskedéseknek csak egy módon lehet véget vetni, mégpedig úgy, hogy békefenntartókat küldenek a térségbe a Hezbollah Izrael elleni rakétatámadásainak a leállítására.
Izrael ellenzi, túl korainak tartja nemzetközi erők Libanonba vezénylését
Jehud Olmert izraeli kormányfő ellenzi nemzetközi erők Libanonba vezénylését annak érdekében, hogy véget vessenek vérontásnak a régióban – közölte egy magas rangú izraeli tisztviselő hétfőn. Korábban Kofi Annan ENSZ-főtitikár, Tony Blair brit miniszterelnök és a szentpétervári G8 csúcs résztvevői is kezdeményezték, hogy nemzetközi erők telepítésével vessenek véget Izrael libanoni hadműveleteinek, amelyet Hezbollah gerillaszervezet felszámolására indított a zsidó állam múlt szerdán.
Az izraeli kormányfőhöz egy közelálló, neve elhallgatását kérő személy elmondta, hogy Olmert szerint a nemzetközi erők nem segítenék a helyzet rendezését Libanonban. Helyette azt szeretné, hogy libanoni erők vegyék át az ellenőrzést Libanon Izraellel határos térségében és leszerelnék a Hezbollah fegyvereseit.
„Nem hiszem, hogy már ebbe a szakaszba értünk volna. Jelenleg ott tartunk, hogy biztosak akarunk lenni benne, hogy a Hezbollah nem telepítheti erőit (vissza) északi határainkhoz” – reagált a nemzetközi javaslatra Miri Eiszin izraeli kormányszóvivő. „A Hezbollah háborút hirdetett ellenünk. Azt hiszik, hogy megváltoztathatják a játékszabályokat és túszul ejthetnek bennünket, de tévednek. Mi nem akarunk visszalépni oda, ahol korábban voltunk” – fejtegette a szóvivő.

