Az egyházi elöljárók úgy határoztak, hogy létrehoznak egy tanácsot, amely ellenőrzi a politikai életben minden súlyát latba vető katolikus Radio Maryja adását
A lengyel püspöki kar úgy határozott kedden, hogy felügyelete alá vonja a Radio Maryja katolikus rádiót – jelentette be a Leszek Slawoj-Glodz érsek, a Varsó-Praga-i egyházmegye főpásztora.
Az egyházi elöljárók a czestochowai Fekete Szűz kolostorban tartott összejövetelükön úgy határoztak, hogy létrehoznak egy tanácsot, amely ellenőrzi a politikai életben minden súlyát latba vető Radio Maryja adását. A tanács alapszabálya kimondja, hogy a rádióállomásnak „nem szabad semmilyen politikai képződményhez kötődnie”.
A döntés annak nyomán született, hogy az ultrakatolikus rádióban elhangzott antiszemita megjegyzések után a katolikus egyházi vezetés arra kérte a püspököket: lépjenek fel erélyesen a rádióval szemben. A Radio Maryja igazgatója, Tadeusz Rydzyk utóbb elnézést kért az adó egyik munkatársának antiszemita kijelentéseiért.
A rádió a 2005-ös választásokon nyíltan a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) melletti szavazásra buzdított. A PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski múlt vasárnap védelmébe vette az adót, amelyet – mint mondta – „a szabadság és a demokrácia ellenségeinek” igazságtalan támadása ért.
A katolikus egyház tulajdonába tartozó Radio Maryjának Lengyelországban három millió hallgatója van, és adását az Egyesült Államokban és Kanadában helyi adókról sugározzák.
AFP/MTI/hirado.hu

