A holokauszt áldozataira emlékeznek világszerte, az auschwitzi haláltábor felszabadításának az 61-edik évfordulóján. Auschwitzban több ezer ember résztvételével az idén 15-ödik alkalommal rendezték meg az Élet menetét. A hivatalos adatok szerint a második világháború legnagyobb haláltáborában legalább 1,1 millió ember halt meg. Minden harmadik áldozat magyar volt.
Izraelben felzúgtak a szirénák, hogy a Holokauszt Emléknapjára figyelmeztessenek. A jeruzsálemi Jad Vasem Múzeumban Mose Kacav izraeli elnök és Ehud Olmert izraeli miniszterelnök helyezte el az emlékezés koszorúit. Majd átmentek a Kneszetbe, ahol felolvasták az áldozatok nevét. Az izraeli miniszterelnök az egyik rendezvényen kijelentette: Izrael soha nem engedi meg, hogy a holokauszt megismétlődjön.
Ehud Olmert úgy fogalmazott: „Izrael képes arra, hogy megvédje önmagát, de felszólítja a szabad világot, hogy ennek ellenére álljon ki a fény és a szabadság, valamint az igazság és az emberiesség szellemének megőrzése mellett.”
A szirénák hangjára az egész zsidó államban két percre leállt az élet. A munkahelyeken nem dolgoztak, az utcákon szünetelt a közledés. Lengyelországban mintegy nyolc ezren vesznek részt, köztük 300 magyar az Élet menetén, amelyet Simon Perez volt izraeli miniszterelnök vezetett. Attól az auschwitzi kaputól indultak Birkenauba, amely fölött a hírhedt jelmondat, „A munka szabaddá tesz” olvasható. Az idei rendezvény üzenetét abban a két szóban foglalták össze, hogy „Soha többé”. (jv)