„Valódi szégyen az emberiségre nézve, hogy a XXI. században még mindig létezik a rabszolgaság az emberkereskedelem formájában” – olvasható egy most megjelent jelentésben, amelynek témája az emberkereskedelem.
2006.04.25 07:40 reggel.hu
A jelentést az Egyesült Nemzetek Szervezetének bécsi irodája, a United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC) készítette, amelyik a szervezett bűnözés és a kábítószercsempészet elleni küzdelemmel foglalkozik. Antonio Maria Costa, a nemzetközi iroda olasz igazgatója a BBC-nek adott interjúban ismertette a jelentés legfontosabb megállapításait.
„Az emberkereskedelem, és az ezt követő rabság tragédiája nagyon elterjedt”, magyarázta az igazgató. „Megállapítottuk, hogy az áldozatok mintegy 120 országból származnak, s azoknak az országoknak a száma, ahová eladják őket, még ennél is nagyobb”, tette hozzá Antonio Maria Costa.
A BBC munkatársa természtesen megkérdezte azt is, hogy milyen jellegű tevékenységre használják az áldozatul esett személyeket. „Mi, sajnos, elsősorban a szexuális kizsákmányolásra koncentrálunk, pedig ugyanakkor számos olyan eset is van, amikor mezőgazdasági munkára, kőfejtésre, bányamunkákra, ipari termelésre használják a rabszolgákat”, fogalmazott válaszában az igazgató.
Sokszor csempésznek gyermekeket ázsiai és afrikai halászfalvakba is, ahol arra kényszerítik őket, hogy a halászatban dolgozzanak. Az áldozatoknak ugyanakkor el kell tűrniük a megaláztatásokat az élet minden területén.
Az UNODC bécsi irodájának becslései szerint a rabszolgaság évente mintegy 1 millió embert érint. Az áldozatok leginkább Afrikából, Európa egykori kommunista országaiból, Latin-Amerikából és a Karib-tenger térségéből származnak. Az emberkereskedelem leggyakoribb célpontja Nyugat-Európa, de a jelentés említi még az Amerikai Egyesült Államokat, Japánt, Izraelt és Törökországot is.
Antonio Maria Costa szerint a jelentés a maga módján egyfajta vádiratnak is tekinthető a világ kormányai ellen. Az igazgató a BBC-nek elmondta, hogy a kormányok nem foganatosítanak hatékony lépéseket az emberkereskedelem megfékezésére, s nem is működnek együtt megfelelő módon ilyen tekintetben. „A kormányok nem lépnek fel erélyesen a problémával szemben, s nem is tudatosítják megfelelő módon polgáraikban a jelenség veszélyességének mértékét”, mondta Antonio Maria Costa.
Még rosszabb a világ kormányainak magatartása a rabszolgatartás és az emberkereskedelem áldozataival szemben, ugyanis mivel illegális módon tartják őket fogva, papírjaik sincsenek, így amikor a hatóságok találkoznak ilyen emberekkel, leggyakrabban egyszerűen csak kiutasítják őket az országból. Ezzel pedig csak annyit érnek el, hogy a tragédia tetejébe, amin keresztül mentek, még egy adag megaláztatást is a nyakukba zúdítanak.
A kormányok ugyanakkor nem hatékonyak a törvényhozás területén sem, nem születnek ugyanis olyan jogszabályok, amelyekkel meg lehetne fékezni az emberkereskedelmet, s amelyek értelmében büntethetővé válnának a rabszolgatartók és a kereskedők.
Antonio Maria Costa a BBC-nek adott interjúban nem kívánt megnevezni egyetlen országot sem, annyit azonban elmondott, hogy egyes, nagyon gazdag és gazdaságilag is erős államok sem tesznek éppen semmit ebben az ügyben.