Tovább folyósítja a palesztinoknak járó pénzt a héber állam. Izrael eredetileg azt jelezte, hogy egy Hamász-kormány megalakulása esetén leállíthatja a részben a palesztin területeken keletkező bevételek visszajuttatását. A Hamász vezetői megismételték, hogy nem fogják elismerni Izraelt.
Továbbra is együttműködik Mahmud Abbásszal az ügyvezető izraeli miniszterelnök. Ehud Olmert hétfőn kijelentette: mindaddig munkakapcsolatban marad a Palesztin Hatóság elnökével, amíg az nem csatlakozik „olyan erőkhöz, mint a Hamász”.
Olmert hozzátette: a héber állam mindaddig folytatja az eddig folyósított havi összegek, a palesztin államra jutó adóbevételek átutalását, amíg nem kerül hatalomra az iszlámista fegyveres ellenállási mozgalom. Az ügyvezető kormányfő mozgalmi nevén említette a palesztin elnököt, s a támogatás összegét is megnevezte: 54 millió dollárt folyósítanak havonta, amíg „Abu Mazen” álláspontja nem változik. Izrael eredetileg a palesztinoknak járó pénz befagyasztásával fenyegetőzött, és jelezte, hogy egy Hamász-kormány megalakulása esetén leállíthatja a részben a palesztin területeken keletkező bevételek visszajuttatását.
A zsidó állam pénzelvonási fenyegetései mellett a nemzetközi közösség is növekvő nyomást fejt ki a Hamászra, hogy a szervezet ismerje el Izrael államot, mielőtt kormányt alakítana.
Mindeközben az arab országokban keres támogatókat a Hamász politikai vezetője. Halid Mesaal első útja Egyiptomba vezetett. Az egyiptomi hírszerzés főnöke a múlt héten azt üzente a palesztin választásokon győztes radikális szervezetnek, hogy a támogatásért cserébe el kell ismernie Izraelt, le kell fegyvereznie embereit, és tiszteletben kell tartania a korábbi békeegyezményekben foglaltakat.
Mahmúd Abbász palesztin elnök szombaton találkozott a Hamász vezetőivel, akik megismételték, hogy nem fogják elismerni Izraelt, és semmilyen körülmények között nem tárgyalnak a zsidó állammal.
AP, Magyar Rádió

