Forrás: HVG

Kormánypárti képviselők újra megnyitnák az életüktől és szabadságuktól politikai okból megfosztottak illetve örököseik kárpótlásának lehetőségét. Nyolc törvényhozó (hét szocialista és egy szabaddemokrata) módosító javaslatot nyújtott be, amellyel 2006. július 30-áig meghosszabbítanák az élet elvesztéséért járó egyösszegű kárpótlás igénylésének 1997 októberében lejárt határidejét (HVG, 2004. november 13.). A képviselői javaslat szerint új kérelmet azok is benyújthatnának, akik ezt korábban valamiért nem tették meg, s azok is, akiknek igénylését elutasították. A kezdetben 30 ezer forintos, majd az Alkotmánybíróság döntése nyomán a Medgyessy-kabinet idején 400 ezer forintra emelt kárpótlásból sokan kimaradtak, például azok, akik jogosultságukat (vagyis hogy valamelyik közvetlen családtagjuk a holokauszt, a szovjet kényszermunka vagy az ötvenes évek önkényének áldozata lett) nem tudták okiratokkal bizonyítani. Ezt most talán sokan megtehetik – érvelnek a kormánypárti képviselők -, mivel az elmúlt nyolc évben Oroszországban újabb levéltárak nyíltak meg.

A javaslat mindkét kormánypárti frakció támogatását megkapta – mondta a HVG kérdésére Jauernik István (MSZP), aki bízik abban, hogy még az év végéig dönt a parlament a kárpótlás részleges újrakezdéséről, amely számításuk szerint néhány ezer jogosultat érinthet. A jogosultak körét 10 ezerre becsüli Szabó Lajos, a Központi Kárrendezési Iroda (KKI) áprilisban kinevezett főigazgatója, miközben az 1997-es tapasztalatokból kiindulva úgy véli, összesen 90 ezer új kérelem érkezne hivatalukhoz. A KKI egyébként eddig 94 ezer jogosult számára összesen 18,1 milliárd forintot fizetett ki. Az év végig elbírálják a még fennmaradó 11 ezer kérelmet is (amelyből 4 ezer még érintetlen akta), a kifizetések pedig jövő őszre fejeződhetnek be – közölte Szabó.

Comments are closed.