Bezárás | Nyomtatás
Auschwitzra emlékező világ
Az MSZP képviselője a holokauszttagadás büntetését ígérte Brüsszelben
2005. január 28. (1. oldal)
Stier Gábor (Oswiecim)
Közel negyven ország és nemzetközi szervezet képviseletében húsznál több állam- és kormányfő, köztük Mádl Ferenc, valamint még élő egykori rabok emlékeztek tegnap Oswiecimben az Auschwitz-Birkenau koncentrációs tábor felszabadításának hatvanadik évfordulójára. Az oroszok emlékeztettek Európa legnagyobb temetőjének üzenetére, arra, hogy itt a drótkerítések között megszűnt az emberiesség, a humánum, s ezt soha nem szabad elfelejteni.
Ugyanilyen csípős hideg volt, amikor hatvan évvel ezelőtt az első ukrán fronthoz tartozó századik lvovi gyalogos hadosztály felszabadította az auschwitzi haláltábort. Valamivel több, mint hétezer csonttá soványodott rabot találtak itt, köztük azt a száz szovjet hadifoglyot, akiknek egyike, a 11 367-es rab, a megemlékezésen jelen lévő államfők egyikének, Viktor Juscsenkónak az apja volt. A holokausztnak majdnem 13 millió áldozata volt, többségük, közel hatmillió zsidó, 3,3 millió szovjet hadifogoly, 2,5 millió nem zsidó származású lengyel állampolgár, németek, kelet- és nyugat-európai emberek százezrei, akiket különböző politikai, vallási és szociális szempontok miatt likvidáltak.
*
A vészkorszak magyar zsidó áldozatainak száma 450-550 ezerre tehető. A talán leghírhedtebb auschwitzi tábort 1940-42 között hozták létre, s itt alakították ki az első gázkamrákat is. Az Auschwitzban elpusztultak számát a helyi múzeum mintegy másfél millióra teszi.
A tegnapi megemlékezésre reggeltől gyülekeztek a világ minden részéről érkezett újságírók. A különleges biztonsági intézkedések miatt a vendégek és a közel 2000 tudósító már ott fagyoskodott a táborban, amikor a volt foglyok nevében Wladyslaw Bartoszewski volt lengyel külügyminiszter és Simone Veil, a holokauszt-emlékbizottság elnöke, majd Romani Rose, a németországi romák egyesületének vezetője a szónoki emelvényre lépett. Felolvasták II. János Pál pápa üzenetét, majd a legtöbbet szenvedett három náció nevében Aleksander Kwasniewski lengyel, Vlagyimir Putyin orosz és Móse Kacav izraeli elnök emlékezett. Aleksander Kwasniewski beszédében hangsúlyozta: a jelen nemzedékek kötelessége átadni a következőknek az „auschwitzi mementót”, és meg kell akadályozni, hogy Auschwitz a jövőben megismétlődjék.
Az őt követő felszólaló, Vlagyimir Putyin szerint Auschwitzban „reálisan látható”, hogy milyen jövőt szánt a harmadik birodalom
a civilizált Európa számára. Putyin beszédében párhuzamot vont a nácizmus és a mai nemzetközi terrorizmus között, amely „ugyanolyan aljas és kíméletlen”, és amelynek ugyancsak ártatlan emberek ezrei váltak áldozataivá. Móse Kacav izraeli államfő köszönetet mondott a szövetségeseknek, akik Európát a nácizmus alól felszabadították, de egyúttal felhívta a figyelmet, hogy 60 évvel a holokauszt után Európában újjáéled az antiszemitizmus. A világ vezetőinek tudniuk kell, hogy a veszélyes és hamis doktrínák újból előtörhetnek, a világ vezetői felelősek a nácizmus fölött győztes emberi értékek fennmaradásáért – hangsúlyozta az izraeli elnök. Ezután ökumenikus ima, majd a kaddis hangzott el, a tábor volt rabjai, a felszabadító szovjet hadsereg katonái és a küldöttségek vezetői helyeztek el gyertyákat a birkenaui emlékműnél, majd a megemlékezés végén Syncha Keller kántor megfújta a sófárt. A felrobbantott krematórium romjain égő gyertyák azonban még sokáig emlékeztettek a 60 évvel ezelőtti szörnyűségekre.
Azért jött össze ennyi ember a világ sok országából, köztük vezető államférfiak, hogy emlékeztessenek arra: sokat kell tenni nemcsak az emlék ébren tartásáért, hanem avégett is, hogy az emberek tudatából, gondolkodásából ki lehessen űzni minden gyűlölködő türelmetlenséget – mondta Mádl Ferenc köztársasági elnök. A magyar államfő, aki részt vett a megemlékezésen, a magyar sajtó jelen lévő képviselőinek nyilatkozva elmondta: ebben nagy felelősség hárul az oktatásra, a rádióra, televízióra, a sajtóra, a művészetekre.
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001