Forrás: MNO

Bezárás | Nyomtatás

Gyurcsány lélekben az igen mellett?

Ellentmondó nyilatkozatokat tettek a szocialista vezetők a hét végén a kettős állampolgárságról

2004. november 22. (3. oldal)

Török László

Élesen bírálták a szocialisták a Fideszt a kettős állampolgársággal összefüggésben képviselt álláspontja miatt. A Fidesz szerint az MSZP-nek az összes határon túli szervezettel van vitája. Gyurcsány Ferenc kormányfő tegnap a Tv2 Napló című műsorában úgy nyilatkozott, lélekben azok mellett van, akik tágítanák a határokat.

Alkotmányos válság közeli állapotba sodorja az országot a Fidesz a kettős állampolgársággal összefüggő felelőtlen és demagóg álláspontjával, amelynek a rövid távú politikai haszonszerzés a célja – ezt Vadai Ágnes mondta, az MSZP országos választmányának ülése után. A párt elnökségi tagja beszámolt róla, hogy a hét végi tanácskozáson a választmány, a frakcióval és a kormánnyal egyetértésben, a kettős nemet támogatja a december 5-i népszavazáson. Vadai közölte azt is, hogy az MSZP soha nem támogatna „másodrendű állampolgárságot”, vagyis az igenek győzelme esetén minden jogosultságot megadnának a határon túliaknak, amellyel egy magyarországi magyar rendelkezik. Érdeklődésünkre, hogy ennek költségvetési vonzatai nem jelentenének-e többletterhet a határon inneni magyaroknak, és ha igen, akkor ez nem mond-e ellent Hiller István pártelnök és az MSZP korábbi álláspontjának, az országos választmány elnöke, Simon Gábor közölte: a párt éppen azért javasolja a nem választ a kérdésre, mert problémáikra nem az állampolgárság megadásával, hanem a szülőföldprogram beindításával, a békés nemzeti újraegyesítéssel és a magyar-magyar kapcsolatok erősítésével kíván megoldást találni.

Szűcs Erika, az országos választmány új elnökhelyettese hozzátette: amennyiben az igenek győznek december 5-én, az állampolgároknak viselniük kell a döntésük következményeként jelentkező többletterheket. A tisztújítás eredményeként egyébként újraválasztották Csiha Judit és Hubai László elnökhelyetteseket is.

Simon Gábor úgy gondolja, hogy a politikusoknak, a választmány tagjainak saját pénzükből is segíteniük kell a szülőföldön való boldogulást, ezért arra kérte a testület tagjait, hogy saját pénzükből 30 ezer forintot áldozva támogassák a csángóföldi gyerekek nevelését. – Tesszük mindezt azért, hogy magyar szót hallhassunk Erdélyben, a Vajdaságban és a Csángóföldön, hogy maradjon magyar szó Budapesttől 600 kilométerre is – magyarázta a felvetést a választmány elnöke.

– Az MSZP országos választmánya a külhoni magyarokkal történő együttműködés helyett ismét a visszahívott Ron Werberrel való együttműködést választotta, ami előrevetíti, mi vár Magyarországra az elkövetkező két hétben – reagált Révész Máriusz a szocialista tanácskozás eredményére. A Fidesz szóvivője szerint az MSZP irreális számokkal uszít a határon túli magyarok ellen, félelmet gerjeszt, felkorbácsolja az indulatokat és megosztja a társadalmat. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szocialistáknak nem a Fidesszel, hanem az összes határon túli szervezettel van vitája, akik most nem szülőföldprogramot, hanem állampolgárságot szeretnének, amely nem ösztönöz senkit sem áttelepülésre, vagyis nem jár automatikusan együtt szociális, egészségügyi és más juttatásokkal, nem kerül pénzébe a magyar költségvetésnek. Felkérte a „józanul gondolkodó baloldaliakat”, tegyenek meg mindent a negatív kampány befejezéséért, hogy december 5-e közös örömünneppé válhasson. Gyurcsány Ferenc kormányfő a Tv2 Napló című műsorában arra a kérdésre, hogy a kettős állampolgárság ügyében igennel vagy nemmel szavaz majd, kijelentette: nem a válasz a fontos, hanem hogy a szavazófülke magányában hogyan ikszelünk. Hozzátette: lélekben azok mellett van, akik tágítanák a határokat.

Pozsgay: igen. A szavazáson való részvételre és igennel való voksolásra kéri a választókat a kettős állampolgárság ügyében Pozsgay Imre. A német újraegyesítésre utalva a volt MSZMP-s politikus a Népszavában megjegyezte: csak Magyarországon fordulhat elő, hogy államháztartási mérleget készítenek a nemzet egyesítéséről, a történelemről. Ha magyarok vagyunk – hangsúlyozta -, akkor nincs olyan magasabb szempont, amelynek alárendelhetnénk magyarságunkat.

Kasza bírál. Elszomorító, ugyanakkor felháborító, hogy a kormánypártok arra buzdítják a választókat, voksoljanak nemmel a kettős állampolgárságra – fogalmazott a Vajdasági Magyarok Szövetségének elnöke a polgári körök hét végi rendezvényén. Kasza József szólt azokról az aláírás nélkül megjelent röplapokról is, amelyek hasonló felhívást tartalmaznak. Mint mondta, a sárga lapok rossz emléket ébreszthetnek a jóérzésű emberekben, mert ezzel a színnel egyszer már találkoztunk a történelem során, amikor a hatalom a zsidók megbélyegzésére használta.

Egyházak fókuszban

Nem kerülhetett be a Magyar Televízió Örömhír című, református szerkesztésű műsorának tegnapi adásába sem a Magyarországi Református Egyház Zsinatának, sem a Kárpát-medencei Magyar Református Egyházak Generális Konventjének nyilatkozata a kettős állampolgárságról és a közelgő népszavazásról. Ezért Bölcskei Gusztáv püspök azt kérte, hogy a cenzúrázott műsor képkockáin ne szerepeljenek a református szimbólumok. Tislér Géza, az Örömhír főszerkesztője furcsállotta az MTV vezetésének a médiatörvényre hivatkozó eljárását. Ellenérvül azt hozta fel, hogy az egyház bármely megnyilvánulását lehet politikailag értelmezni, a török hódoltság idején megvalósított iskolaalapításoktól kezdve a vészkorszakbeli zsidómentésekig. Rudi Zoltán, az MTV elnöke hangsúlyozta, egyetért az állásfoglalásokat letiltó kollégáival. Nika György hírigazgató elmondta, „a szóban forgó műsor nem a reformátusoké, hanem az MTV-é, a közszolgálati televíziónak pedig egy vallási műsorban nem az a dolga, hogy mozgósítson, hanem az, hogy az adott felekezet hitéletét mutassa be”.

Eközben több médiumban pellengérre állították a Magyar Református Egyházat, mondván, a kampánycsend megtörésére készül. A bírálók ezt arra a hírre alapozzák, hogy a múlt héten, a beregdaróci ülésén a Kárpát-medencei Magyar Református Egyházak Generális Konventje, vagyis az anyaország és a szomszédos országok egyházkerületeinek elnökségei testvérgyülekezeti delegációk idelátogatásáról döntöttek. Összesen mintegy ötszáz lelkész érkezik Magyarországra, és prédikál itteni templomokban november huszonnyolcadikán, ahogyan december ötödikén, a kórház-privatizációról és a kettős állampolgárságról szóló népszavazás napján is.

Szabó István, a Duna-melléki egyházkerület püspöke közölte, hogy a referendumon nem pártokról és politikusokról szavaz a társadalom. Megjegyezte: az a mintegy ötszáz határon túli magyar lelkész, aki két vasárnap felkeresi anyaországi testvérgyülekezetét, másnap hazatér hivatása színhelyére – szülőföldjére -, amelytől nem kíván megválni. A püspök azt indítványozta, december 3-án éjféltől zárják le a határokat a kisebbségi magyarok előtt, „elvégre egy határon túli magyarnak a puszta jelenléte is kampánycsendsértés”.

Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001

Comments are closed.