Bezárás | Nyomtatás
Győzött a Lantos-törvény
Antiszemitizmust figyelő ügynökséget létesítenek Amerikában
2004. október 13. (8. oldal)
Munkatársunktól
A főbb amerikai zsidó szervezetek üdvözölték egy új amerikai törvény elfogadását, amely kötelezi az Egyesült Államok külügyminisztériumát, hogy kísérje figyelemmel az antiszemita megnyilvánulásokat szerte a világban, és készítsen éves jelentést az egyes országokban a zsidókkal szemben tanúsított magatartásáról.
Tom Lantos demokrata párti képviselő, az amerikai kongresszus egyetlen holokauszt-túlélője terjesztette be a képviselőházban és a szenátusban a hét végén jóváhagyott törvényt, válaszul arra, hogy szerinte növekszik az antiszemitizmus Európában és a Közel-Keleten. A hónapokkal ezelőtt elkezdett lobbizás során számos támogatója akadt a Lantos-tervezetnek. Az ügy mellé állva a Holokauszttanulmányok David S. Wyman Intézete levelet küldött Colin Powell külügyminiszternek, aki előzetesen ellenezte a törvényt. Ezt 107 befolyásos személy írta alá, köztük az egykori republikánus alelnökjelölt, Jack Kemp, a volt amerikai ENSZ-nagykövet, Jeanne Kirkpatrick, a CIA egykori igazgatója, James Woolsey, valamint Richard Perle, a Bush-kormány védelmi tanácsadója. Az aláírók szerint a törvényjavaslattal kapcsolatos kormányzati hozzáállás „a múlt rossz emlékeit idézi. A holokauszt idején a külügyminisztérium mindent megtett, hogy elfeledtessék Hitler áldozatainak zsidó voltát.” A külügyminisztérium azért nem támogatta az antiszemitizmus-ellenes törvényt, mert attól tartott, hogy más vallási vagy etnikai csoportokhoz viszonyítva kiváltságos elbánásban részesíti a zsidókat. Erre reagálva a Powellnek írt levél megjegyzi, számos olyan témával foglalkoznak a külügyminisztériumban, amelyekre ráillik a „kiváltságos elbánás” megfogalmazás: „Ilyen Tibet ügye, az emberkereskedelem elleni harc vagy a nők jogainak felkarolása.”
A törvény alapján az amerikai külügyminisztérium köteles évente, az emberi jogokról szóló szokásos jelentésében felmérni az antiszemitizmus alakulását szerte a világban. A külügyminisztériumban külön részleget állítanak fel, amelynek az lesz a feladata, hogy számba vegye az antiszemita cselekményeket, és stratégiát dolgozzon ki az antiszemitizmus elleni harcra.
A említett pennsylvaniai központú Holokauszttanulmányok David S. Wyman Intézetének igazgatója, Rafael Medoff elismerését fejezte ki Tom Lantosnak és munkatársainak „a bátorságért és eltökéltségért, amellyel leküzdötték a külügyminisztérium támasztotta akadályokat és sikerrel vették az antiszemitizmus elleni küzdelem e kulcsfontosságú szakaszát”. Joel Schindler, egy másik zsidó szervezet, a Szovjet Zsidóság Országos Tanácsának elnöke ugyancsak elismerését fejezte ki, hangsúlyozva, hogy a kongresszus „az antiszemitizmus elleni harc új eszközeit hozta létre”.
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001