Bezárás | Nyomtatás
Izrael felhagyott az útiterv követésével
2004. október 7. (8. oldal)
Munkatársainktól
Egyetlen célja a Gázai övezetből való kivonulásnak a békefolyamat befagyasztása, valamint a palesztin állam kikiáltásának megakadályozása – jelentette ki a Háárec izraeli napilapnak adott interjújában Dov Weisglass, az izraeli kormányfő főtanácsadója. „Így nem beszélünk a menekültek visszatéréséről, a határvitákról vagy Jeruzsálem helyzetéről. Összességében a palesztin állam létrehozása lekerült a napirendről, mégpedig az Egyesült Államok elnökének áldásával, és mindkét ház jóváhagyásával” – közölte Weisglass. A tanácsadó elmondta, egy évvel ezelőtt kritikus helyzetbe került az izraeli kormány, nemzetközileg elítélték tevékenységét, s többen visszautasították a katonai szolgálatot a megszállt területeken. Ezért kitalálták a kivonulást a Gázai övezetből, amely így elejét veszi a békefolyamatnak. Ez utóbbi Weisglass szerint nem más, mint „a palesztin állam létrehozása annak minden veszélyével, a zsidó telepek kiürítése, a menekültek visszaengedése, Jeruzsálem megosztása”. Ezért a kivonulási tervet eszelték ki, mégpedig oly módon, hogy egyes telepek kiürítéséről az érintettek megkérdezése nélkül döntenek, másokról pedig csak akkor, ha Weisglass szerint „a palesztinok finnekké válnak”.
Jasszer Arafat viszont sokkal békésebb hangot ütött meg, amellyel egyesek szerint előkészíti távozását a hatalomból. Mikor létrejött a független Palesztina, azonnal lemondok a hatalomról – jelentette ki az as-Sark al-Auszat arab lapnak adott interjújában. A palesztin elnök a lap szerint leginkább olyan szerepet szeretne betölteni népe körében, mint az ismert dél-afrikai szabadságharcos és politikus, Nelson Mandela. A hozzá hasonlóan Nobel-békedíjjal jutalmazott volt államfő általános tisztelet közepette visszavonult a politikától, és átadta az ország vezetését a fiataloknak. Arafat a nyilatkozata szerint hasonlóképp tervezi jövőjét, ám ehhez az kell, hogy kivívják az ország függetlenségét. Mivel ez eddig nem történt meg – közölte a tudósítóval -, indulni fog a következő palesztin választásokon, főképp azért, hogy ne egy olyan kormány alakuljon, amelyet Izrael irányít. Elmondta, Tel-Aviv megpróbált olyan politikust találni, akit bábuként mozgathat, ám ilyen jelöltet nem találtak. Hozzátette, a palesztinok továbbra is szem előtt tartják az útiterv néven ismert négyoldalú békeprogram előírásait, amely 2005-re a független palesztin állam kikiáltását célozza.
Amerika ismét vétózott. Az Egyesült Államok képviselője kedden megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában azt a határozattervezetet, amely a már csaknem hetven halálos áldozatot követelő gázai offenzíva azonnali leállítására szólította fel Izraelt. Az arab országok által előterjesztett, s az útiterv néven ismert közel-keleti békeprogramot támogatásáról biztosító tervezetet a 15 tagú testületből 11-en hagyták jóvá. Nagy-Britannia, Németország és Románia tartózkodott, az amerikai képviselő pedig megakadályozta a határozat elfogadását. (MTI)
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001