Bezárás | Nyomtatás
Simonyi a magyar lobbisták ellen
2004. október 2. (1. oldal)
Pataky István
Simonyi András, hazánk washingtoni nagykövete offenzívát indított az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak Központja (CHACR) ellen. Lapunk úgy tudja, erről hétfőn tájékoztatja Kovács László külügyminisztert a magyarokat érintő ügyekért lobbizó szervezet vezetője. Nagy Sándor nyílt levélben kifogásolja a nagykövet akcióit. A beszámolóból kiderül: a külképviselet telefonon közölte a lobbiszervezet elnökével, hogy nemkívánatos vendég a Szili Katalin házelnök amerikai útja alkalmából rendezett fogadáson. „A követség állítása szerint Simonyi Andrást felhívta tizenöt személy, akik közölték, hogy amennyiben én jelen leszek a parlamenti elnök fogadásán, ők nem hajlandók megjelenni. A követség nyomatékosan tudtomra adta, nem jelenhetek meg azon a fogadáson, amire kétszer is meghívtak. Kérdésemre, hogy ki volt az a tizenöt rejtélyes személy, aki telefonált, és mit közöltek a nagykövettel, azóta sem kaptam választ” – írja Nagy Sándor, hozzátéve: az elmúlt évben többször tapasztalta, hogy Simonyi megkísérli a magyar lobbiszervezet elszigetelését, munkájának akadályozását, kongresszusi kapcsolatainak bomlasztását.
*
A CHACR vezetője a továbbiakban kérdéseket intéz Kovács Lászlóhoz. Ezekben egyebek mellett aziránt érdeklődik, ki volt az a tizenöt személy, aki olyan befolyással rendelkezik Simonyi András fölött, hogy ennek eredményeként a nagykövet a diplomáciai etikett szabályait felrúgva alázza meg a szervezetet, illetve hogy a magyar kormány külpolitikájának részét képezi-e a lobbiszervezet munkájának ellehetetlenítése, vagy ez csupán a nagykövet magánakciójának tekinthető.
Az Amerikai Magyarok Kongresszusi Kapcsolatainak Központja egy évvel ezelőtt alakította meg az úgynevezett magyar frakciót, amely olyan amerikai képviselőket tömörít, akik elkötelezettek a magyarságot érintő ügyek iránt. Tavaly októberben a Bush-Iliescu találkozó alkalmával a frakció tagjai levelet írtak az amerikai elnöknek, amiben arra kérték, hogy a találkozó során vesse fel a romániai magyar kisebbség helyzetét. A Nagy Sándor vezette lobbiszervezet kezdeményezésére a washingtoni magyar frakció tagjai márciusban levelet írtak Szlovákia miniszterelnökének, valamint Ukrajna elnökének azért, hogy nyíljon átkelő a szovjet-szlovák határ által hatvan éve kettészakított Szelmencen. Június közepén Pozsony és Kijev megegyezett egy állandó határátkelő megnyitásáról. Ezt követően a vajdasági magyarok elleni atrocitások miatt kérte a CHACR a frakció segítségét. A megkeresés nyomán Szerbia washingtoni külképviseletének a kongresszus előtt kellett számot adnia a magyarellenes erőszakról. Tizenhárom kongresszusi képviselő fejezte ki aggodalmát ez ügyben Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnöknek. Az elkobzott erdélyi egyházi ingatlanok ügyében a magyar frakció egyik tagja, Tom Tancredo coloradói képviselő terjesztett be kongresszusi határozatot, s azóta más frakciótagok is csatlakoztak az ügyhöz. A magyar holokauszt hatvanadik évfordulója alkalmából a lobbiszervezet megemlékezést tartott a Capitoliumban azokról a külföldiekről és magyarokról, akik magyar zsidók tízezreinek mentették meg az életét. Jelenleg a kárpátaljai magyar főiskola épületének visszaszerzéséért, valamint a magyarok számára ingyenes amerikai vízum érdekében lobbizik a Simonyi András által egyelőre ismeretlen okok miatt akadályoztatott szervezet.
Kiadja a Nemzet Lap és Könyvkiadó Kft. © 2001