Forrás: MA

Kedden kezdődik az origo hírportál egyik újságírójának az állambiztonsági levéltár ellen egyházi vezetők közszereplői minőségének megállapítása és esetleges ügynökaktáik nyilvánossága érdekében indított polgári pere.

2006.03.05 08:13 MTI

Az origo korábbi cikke szerint hivatalos megkeresésre katolikus, evangélikus és zsidó egyházi vezetők egyaránt azt közölték, hogy nem tartják magukat közszereplőnek, ezért az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára nem adhatta ki azokat a dokumentumokat, melyekből kiderül: együttműködtek-e a pártállam titkosszolgálataival. Egyedül a református egyház vezetője, Bölcskei Gusztáv tartotta magát közszereplőnek, így róla kiderülhetett, hogy nem állt kapcsolatban az állambiztonsággal.

„Ezzel szemben Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója, a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia részéről Seregély István elnök, Bosák Nándor alelnök és dr. Veres András titkár, valamint dr. Frenkl Róbert, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője nyilatkozott úgy, hogy tisztsége ellenére nem tartja magát közszereplőnek” – áll az origo cikkében. Ezután fordult a Fővárosi Bírósághoz az internetes hírportál egyik újságírója azzal: közszereplőnek minősülnek-e az egyházak élén álló személyek.

Az állambiztonsági levéltárról szóló három évvel ezelőtt elfogadott törvény szerint „ha a kérelmező közszereplő hálózati személy, hivatásos alkalmazott vagy operatív kapcsolat azonosításához szükséges adatokat kíván megismerni, a Levéltár az érintett közszereplőt nyilatkozat tételére hívja fel a tekintetben, hogy közszereplő minőségét elismeri-e. Amennyiben (…) nem ismeri el, a Levéltár az adat megismerésére irányuló kérelmet elutasítja; ellenkező esetben a megismerési kérelemnek eleget tesz.”

A levéltár döntésével szemben a Fővárosi Bírósághoz lehet fordulni, amely a perben az érintett közszereplői minőségéről állást foglal. „Ha a bíróság az érintettet közszereplőnek minősíti, a Levéltár a megismerési kérelemnek eleget tesz” – áll a törvényben.

Az Élet és Irodalom március 3-ai számában Ungváry Krisztián történész öt katolikus főpapról, köztük Seregély István egri érsekről állította, hogy a Kádár-korszakban beszervezték, februárban pedig Paskai László bíborosról, volt esztergom-budapesti érsekről írta, hogy egy évtizeden át ügynök volt és jelentett paptársairól. Március 3-án az MTI érdeklődésére sem Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, sem Veres András nem kívánt nyilatkozni a témában.

Comments are closed.